Search

Category: EKONOMI

AKU bllokon 4.032 ton marmalatë nga Serbia

Nga kontrollet e kryera prej  Drejtorisë Rajonale të AKU-së Shkodër në Pikën e Inspektimit Kufitar Hani i Hotit u konstatua një sasi prej 4.032 ton produkt...

Gazpromi rus në krizë, bie kërkesa dhe çmimi për gazin rus

Fillim viti nuk nis mbarë për gjigantin energjetik rus, Gazprom, që është kompania më e madhe ruse. Gazeta ruse ‘The Moskow Times’ ka shkruar se gjatë...

Eksportuesit më të mëdhenj të grurit në të gjithë botën

Prodhimi bujqësor është një nga shtyllat kryesore të ekonomisë, që përbën 3% të PBB-së në botë dhe pothuajse 30% të punësimit global. Një nga të lashtat...

Eksporti i lajthive në Itali mbi 546 milionë dollarë

Turqia, e cila mbanë pjesën më të madhe të prodhimit dhe të tregut të lajthive në botë, në vitin 2019 më së shumti lajthi ka shitur në Itali. Sipas...

OKB: Çmimet globale të ushqimit shënuan rritje në dhjetor

Çmimet globale të ushqimit në periudhën pesë-vjeçare shënuan rritje në dhjetor, njoftoi sot Organizata e Ushqimit dhe Bujqësisë (FAO), transmeton Anadolu...

Eurostat: Shqipëria e shtata në Europë për prodhimin e portokalleve

Shqipëria renditet e shtata në Europë për prodhimin e portokallëve në vitin 2018, duke u ngjitur një vend në renditje në krahasim me një vit më parë. Të...

Kompania ‘NOLI’ ofron zbritje të traktorëve për fundvit

Përveç botës së automobilizmit e cila çdo ditë e më shumë po zhvillohet, nuk mbetet anash as zhvillimi i makinerive bujqësore, të cilat viteve të fundit janë...

HARTA/ Eksportuesit më të mëdhenj në botë për vitin 2018

Triliona dollarë mallra tregtohen për çdo vit në të gjithë botën. Në vitin 2018, eksportet në të gjithë botën tejkaluan 19 trilionë sosh, duke përfshirë...

ASK: Çmimet e konsumit bien për 0.1 për qind në shtator

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar “Indeksin e Harmonizuar të Çmimeve të Konsumit” (IHÇK) për muajin shtator të vitit 2019. Sipas ASK-së...

Bie papunësia, por ngadalësohet rritja ekonomike në rajonin e Ballkanit Perëndimor

Aktiviteti ekonomik në Ballkanin Perëndimor po ngadalësohet pasi investimet dhe eksportet kanë vijuar të zbehen në të gjashtë vendet e rajonit. Sipas Raportit...