Search

Category: SHËNDET

Mandarinat e gjelbra shqiptare – fuqitë e forta natyrore kundër problemeve shëndetësore

Ato janë bujare duke na dhënë vitaminën e nevojshme C për sistemin imunitar, i cili na ndihmon të luftojmë ftohjet, virozat dhe gripin. Shqipëria është me fat...

Çaji i elbit – Si ta përgatisni dhe përdorni për shëndetin tuaj

Elbi është drithi i katërt për nga rëndësia në botë pas grurit, orizit dhe misrit, dhe është po aq i mirë sa tërshëra. Ky drith ka nivelin më të lartë...

Zbuloni të gjitha llojet e pjeprit – Vlerat dhe përfitimet për shëndetin

Prodhimi vendas me pjepër ka dalë në treg. Pjepri bën pjesë në kategorinë e frutave më tepër mirëbërëse për organizmin e njeriut. Ky frut i ëmbël ofron ul...

Spinaqi i kuq – Barishtja e mrekullueshme për organizmin

Kur përmendet fjala spinaq, përpara syve na vjen një tufë gjethesh jeshile shumë të shëndetshme për organizmin. Por spinaqi, nuk gjendet vetën në ngjyrën e...

Jeni të fiksuar pas ushqimeve pikante? Tani keni një arsye më shumë

I kuq, pikant e madje edhe afrodiziak, speci djegës është një përbërës shumë i zakonshëm në kuzhinat e të gjithëve. Pa masë i lavdëruar për vetitë e tij...

Domatet të mira për shëndetin e zemrës

Domatet kanë një rol shumë të rëndësishëm në shëndetin tone, pasi që përbëhet nga dy lëndë ushqyese kryesore që kanë një ndikim të madh në shëndetin...

Si ta luftoni mungesën e vitaminës D gjatë dimrit

Nisur nga fakti që ardhja e sezonit dimëror sjell një ulje të ndjeshme në praninë e vitaminës D në organizmin tonë, ky artikull do t’ju ndihmojë të gjeni...

Sa arra duhet të konsumoni në ditë – cila është sasia e duhur?

Arrat janë shumë të shëndetshme për organizmin por nëse e teproni me to, do të përballeni me dhimbje koke, fryrje të stomakut dhe diarre. Konsumi i tepërt i...

Si të veprojmë për t’i mbrojtur fëmijët nga simptomat e ftohtit dhe gripit në stinën e dimrit

Tani që jemi në stinën e vjeshtës dhe së shpejti do të jemi dhe në stinën e dimrit, është e rëndësishme që të përdorim disa strategji, për të forcuar...

Dita Botërore e Ushqimit: Rekomandohen dieta të shëndetshme për një botë me ‘zero uri’

Njerëzit në nivel global duhet të hanë dieta të shëndetshme për një botë me uri zero, Organizata e Kombeve të Bashkuara (KB) e Ushqimit dhe Bujqësisë (FAO)...