Search

Category: Intervista

Shqipëria, vendi më i rrezikuar në Evropë ndaj ndryshimeve klimatike?!

Ndotja e mjedisit në Shqipëri si pasojë e hedhjes së mbeturinave mbetet një ndër problemet më të mëdha. Përveç ndotjes mjedisore edhe ndryshimet klimatike po...

Meteorologu Rugova: Ndryshimet klimatike po ndodhin, temperatura në nivel global është rritur

Të gjithë duam të dimë se si do të marrë moti për ditën e parë të javës, fundjavë apo në ndonjë ditë të veçantë të jetës. Por fare pak na intereson...

KUJDES ME UJIN!

Intervistë me ekspertin e ujërave Baton Begolli Kosova ka deficit të rezervave ujore në dispozicion dhe të reshurave, krahasuar me vendet e rajonit. Gjendja është...

Njohësja e mjedisit: Ndotja dhe nxjerrja ilegale e zhavorrit, shkatërrim për lumenjtë

Ndotja e ajrit në Kosovë gjatë viteve të fundit ka qenë njëra ndër problemet kryesore. Shkaktarët kryesor të ndotjes janë industria, transporti dhe lëndët...

Meterologja Xhakollari: Na pret një verë e nxehtë dhe e thatë!

Në këtë vit dimri zgjati më shumë, muaji maj pothuajse ishte me shi dhe temperatura të ulëta. Sipas parashikimeve Europa sivjet do të përballet me mot shumë...

Shkrepjet alla National Geografic të fotografit kosovar: t’i ndjesh mrekullitë e Zotit nga objektivi

Të jesh fotograf i kafshëve të egra nuk është lehtë pasi kërkon durim dhe përqendrim të madh. Fotografimi i kafshëve të egra mund të duket i lezetshëm, pasi...

Kosova në syrin e një eksperti të natyrës, Qenan Maxhuni: ja ç`mban kjo tokë…

Njerëzit e kanë të obliguar ta njohin vendin ku jetojnë, edhe në ato “skuta” në dukje jashtë interesit, siç janë resurset natyrore të tipit florë dhe...

PASIONI/ Një jetë me ‘kokë’ n’koshere: rrëfim mbi universin e të fshehtat e bletës

Të jesh në mesin e bletëve dhe të dëgjosh zhurmat e dhjetëra mijëra prej tyre dhe aromën e butë të mjaltit, është një përvojë që vetëm një bletarë...

Zëvendësministri Krasniqi: Konsumoni prodhime vendore janë edhe më të mira edhe më të lira

Bujqësia është një sektor shumë i rëndësishëm në zhvillimin ekonomik të vendit, por më shumë për faktin se gjysma e popullsisë e siguron bazën e të...

Krasniqi: Mijëra bujq sivjet përfituan 50 milionë euro grante dhe subvencione

Zëvendësministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Mevludin Krasniqi, në një intervistë për Ballkani.info ka folur për synimet dhe objektivat e...