spot_img
HomeEKONOMIÇmimet globale të ushqimit rriten me ritme të shpejta

Çmimet globale të ushqimit rriten me ritme të shpejta

spot_img

Çmimet globale të ushqimit u rritën në maj me ritmin e tyre më të shpejtë mujor për më shumë se një dekadë, edhe pse prodhimi botëror i drithërave është duke shënuar një rekord të ri, raporton sot Organizata e Kombeve të Bashkuara për Ushqimin dhe Bujqësinë (FAO).

Indeksi i Çmimit të Ushqimit FAO  arriti vlerën mesatarisht 127.1 pikë në maj, 4.8 përqind më lart se në prill, dhe 39.7 përqind në nivel më të lartë se në maj 2020.

Rritja e çmimeve ndërkombëtare të vajrave bimorë, sheqerit dhe drithërave ndikoi në rritjen e indeksit, i cili ndjek ndryshimet mujore të çmimeve ndërkombëtare të mallrave ushqimore të tregtuara zakonisht, duke arritur në vlerën e tij më të lartë që nga shtatori 2011 dhe vetëm 7.6 përqind nën kulmin e saj në të gjitha kohërat në terma nominalë.

Indeksi i Çmimeve të Drithërave FAO u rrit 6.0 përqind nga prilli, udhëhequr nga çmimet ndërkombëtare të misrit, të cilat ishin mesatarisht 89.9 përqind mbi vlerën e tyre të mëparshme. Sidoqoftë, çmimet e misrit filluan të tërhiqen në fund të majit, kryesisht në përmirësimin e perspektivave të prodhimit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Çmimet ndërkombëtare të grurit gjithashtu treguan një rënie në fund të muajit, por mesatarisht 6.8 përqind më të larta në maj, sesa në prill, ndërsa kuotimet ndërkombëtare të orizit qëndruan të qëndrueshme.

Indeksi i Çmimit të Vajit Vegjetal FAO fitoi 7.8 përqind në maj, kryesisht duke reflektuar rritjen e kuotave të palmës dhe sojës. Çmimet e vajit të palmës u rritën për shkak të rritjes së ngadaltë të prodhimit në vendet e Azisë Juglindore.

Indeksi i Çmimit të Sheqerit FAO u rrit me 6.8 përqind nga prilli, për shkak të vonesave në korrje dhe uljes së rendimenteve të prodhimeve në Brazil, eksportuesi më i madh i sheqerit në botë, edhe pse volume të mëdha eksporti nga India kontribuan në lehtësimin e rritjes së çmimit.

Indeksi i Çmimeve të Mishit FAO u rrit me 2.2 përqind nga prilli, për të gjitha llojet e mishit për shkak të një ritmi më të shpejtë të blerjeve të importit nga Kina, si dhe rritjes së kërkesës së brendshme për mish pule dhe derri në rajonet kryesore prodhuese.

Indeksi i Çmimeve të Qumështit FAO u rrit me 1.8 përqind, mesatarisht 28 përqind mbi nivelin e tij një vit më parë. Rritja u drejtua nga kërkesa e fortë e importit për qumështin e skremuar dhe të plotë, ndërsa çmimet e gjalpit ranë për herë të parë në pothuajse një vit ndikuar nga rritja e furnizimeve të eksportit nga Zelanda e Re.

Pritet prodhim rekord i drithërave në 2021

Një Permbledhje e re e kerkeses dhe ofertes per drithera, e botuar gjithashtu sot, ofroi parashikimin e parë të FAO-s për prodhimin botëror të drithërave në 2021 – në rreth 2 821 milion ton, një rekord i ri dhe rritje prej 1.9 përqind nga viti 2020, udhëhequr nga një parashikim vjetor me 3.7 përqind në rritjen e prodhimit të misrit.

Përdorimi botëror i drithërave në 2021/22 parashikohet të zgjerohet me 1.7 përqind në 2 826 milion ton. Konsumi i përgjithshëm i drithërave parashikohet të rritet së bashku me popullsinë botërore, ndërsa parashikohet gjithashtu një rritje e përdorimit të grurit për ushqimin e kafshëve.

Bazuar në ato parashikime, rezervat e drithërave në botë në mbyllje të sezoneve të të korrave në 2021/22 parashikohet të rriten me 0.3 përqind në 811 milion ton. Ndërsa rritja modeste e pritur do të përfundonte tre vjet rresht rënie, si dhe stoku global për përdorim parashikohet të bjerë në 28.1 përqind.

Parashikimi i parë i FAO-s për tregtinë botërore të drithërave në sezonin e ri tregon një rritje prej vetëm 0.3 përqind nga niveli i lartë i vlerësuar për 2020/21, kur tregtia pritet të zgjerohet me 6.3 përqind duke arritur kulmin prej 468 milion ton./Gazeta Bujku

spot_img
spot_img
Na Ndiqni
16,985FansLike
2,458FollowersFollow
61,453SubscribersSubscribe
Lexo
spot_img
Lajme të Ngjashme