spot_img
HomeBUJKUMoti në ditët e ardhshme acar, me erë dhe reshje të dobëta...

Moti në ditët e ardhshme acar, me erë dhe reshje të dobëta bore

spot_img

Parashikimi i motit sipas Prishtina Weather

2.01.2019 – Nga veriu i kontinentit në drejtim të rajonit tonë po vijnë masa të ftohta arktike, që në ditët e ardhshme do të sjellin mot me acar dhe erë, e kohëpaskohe priten edhe reshje bore, por të intenzitetit të dobët.
Në fundjavë, sipas parashikimeve të fundit, nga dita e diel, sërish masa të ftohta ajrore, nga verilindja e kontinentit do të depërtojnë mbi rajon duke vazhduar të kushtëzojnë mot me acar dhe reshje bore.

Nën kushtet meteorologjike që parashihet të mbizotërojnë në ditët e ardhshme, megjithëse me acar, do të ketë qarkullim të mjaftueshëm ajror, që do të ndikoj në përmirësimin e cilësisë së ajrit, ndërsa vlerat e indeksit të kualitetit të ajrit do të zbresin edhe në vlera të mira dhe normale.

3.01.2019 – Ftohtë dhe me erë. Kryesisht vranët. Paradite reshje të dobëta bore, e gjatë ditës mundësi për reshje lokale bore.
4.01 – Ftohtë. Kryesisht vranët. Kohëpaskohe mundësi për reshje të dobëta bore.
5.01-6.01 – Të shtunën mot shumë i ftohtë, me vransira dhe intervale me diell. Ditën e dielë mot i ftohtë, kryesisht i vranët. Kohëpaksohe me reshje të dobëta bore, e gjatë ditës vende-vende do të përzien edhe me shi.
7.01 – Shumë ftohtë. Kryesisht me vransira. Në mëngjes reshje të dobëta bore.

Temperaturat e ajrit do të pësojnë rënie të theksuar nën vlera mesatare. Minimalet do të zbresin nga -3C deri në -8C, ndërsa maksimalet do të zbresin nën 0C, dhe do të luhaten nga -4C deri në -1C, e ditën e diel pritet të rriten në +2C.
Të enjten dhe të premten pritet të fryj erë më e fuqishme nga veriu-verilindja 4-13m/s.
Shtypja atmosferike do të pësojë rënie të lehtë, por më pas do të rritet dhe do të mbetet mbi vlera normale.

No automatic alt text available.
spot_img
spot_img
Na Ndiqni
16,985FansLike
2,458FollowersFollow
61,453SubscribersSubscribe
Lexo
spot_img
Lajme të Ngjashme