Search

Category: SHËNDET

Disa lloje të çajit që konsiderohen si anti-inflamator më të mirë

Çdo lloj çaji që është në gjendje të zvogëlojë inflamacionin (përgjigje e sistemit imunitar të trupit ndaj një dëmtimi apo kërcënimi të perceptuar) mund...

Si të zvogëloni rrezikun nga kanceri duke bërë zgjedhje më të mira ushqimore në planin tuaj të ushqimit?

Në kushte normale, qelizat që përbëjnë trupin tuaj rriten, ndahen dhe vdesin në mënyrë të kontrolluar. Kanceri zhvillohet kur disa nga këto qeliza fillojnë...

Ushqimet që nuk duhet t’i ndani nga tavolina juaj

Peshku: përmban acide yndyrore omega-3 në sasi të mëdha. Ato janë të rëndësishme për rregullimin e funksioneve të trurit. Këto acide yndyrore përmirësojnë...

IKSHPK: Kujdes në ambiente me pellgje uji afër kullotave, mund të sëmureni nga leptospiroza

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovë (IKSHPK) përmes një njoftimi u ka bërë thirrje qytetarëve të kenë kujdes në ambiente me pellgje uji...

Kujdes gjatë gatimit, ruajtjes dhe shpërndarjes së ushqimit!

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike (IKSHPK) përmes një njoftimi ka bërë të ditur së këtë javë janë ballafaquar me epideminë me Salmonela në...

Stina e manaferrave – vlerat dhe vetitë për organizmin

A imagjinohet vera pa manaferra? Të ëmblat manaferra që të shkrihen në gojë janë një frut fantastik i të njëjtës familje si mjedra. Manaferrat rriten në...

10 superushqimet që i duan veshkat

Funskionet e veshkave janë të shumta, dhe problemi më i vogël te to mund të shkaktojë çrregullime të dukshme në organizëm. Mbrojtja e tyre kërkon stil të...

Vlerat ushqyese të rrepës së kuqe

Ndonëse në shikim të parë, rrepat duken si një ushqim jo shumë atraktiv dhe me shumë shije, në fakt ato kanë shumë dobi dhe të mira për organizimin e...

Kujdesuni për zemrën nëpërmjet një diete ushqimore të shëndetshme

Një nga faktorët kryesorë që ndikon në shëndetin e zemrës si dhe në reduktimin ose jo të disa faktorëve të rrezikut për shfaqjen e sëmundjeve të zemrës,...

Pak sheqer dhe shumë antioksidantë – mjedrat për diabetin, trurin dhe peshën

Mjedrat janë ndër frutat më të mira e të shijshme që mund të shijojmë gjatë stinës së verës, por edhe në dimër nëse dimë t’i ngrijmë siç duhet....