Search

Category: SHËNDET

IKSHPK: Ruani ushqimet nga minjtë 

Duke pasur parasysh se Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike përcjell situatën epidemiologjike me ethet e minjve, për çdo vit paraqiten raste sporadike, të...

Pse nuk duhet të pini ujë në shishe plastike?

Uji në një shishe plastike ka shumë pasoja për shëndetin sidomos për mushkëritë, probleme me zemrën dhe probleme gastro-intestinale. Uji qe ndodhet ne shishe...

Brokoli është një nga perimet e gjelbra më të shëndetshme në botë

Bëhet fjalë për një perime miqësore me stomakun, të lirë në çmim por shumë të pasur në vlera dhe shije. Brokoli është i pasur edhe me fibër të tretshme...

Kafe dhe çaj për të hidratuar organizmin gjatë verës

Temperaturat e larta bashkë me vapën sjellin edhe një shumësi problemesh për organizmin. Problemi konstant i kësaj periudhe, është padyshim dehidratimin i trupit...

Ushqimet të cilat e pastrojnë dhe mbajnë mëlçinë tuaj të shëndetshme

Mëlçia është përgjegjëse për kryerjen e një varg funksionesh thelbësore, ndër to edhe për filtrimin e gjakut si dhe largimin e toksinave, si alkooli, barnat...

Të mirat e rrushit për shëndetin tuaj

Rrushi së pari është kultivuar në Europë 6000 vite më parë. Kemi më shumë se 50 lloje të rrushit që kultivohet për tavolina kurse më shumë se 60 lloje që...

Ushqimet dëmtohen në diell/ Patatet krijojnë solaninë, një kimikat toksik për njeriun

Patatet në asnjë mënyrë nuk duhet të shiten në rrugë apo në tezga ku preken nga rrezet e diellit. Sipas Sokol Stafës i cili është ekspert i sigurisë...

Përfitimet shëndetësore të vezëve

Veza bën pjesë në listën e 10 super-ushqimeve dhe jo pa arsye! Pavarësisht përmasave të saj (ajo përmban një sasi të madhe substancash ushqyese themelore për...

Doza e ditore e bulmetit për një zemër të shëndetëshme

Prodhimet e bulmetit përveçse shumë të shijshme janë gjithnjë dhe shumë të diskutuara. Kjo për shkak të laktozës dhe alergjive që shkakton në njërës të...

Përfitimet nga konsumimi i ujit me limon

Nga: Dr. Besa Vranovci Përfitimet nga konsumimi i ujit me limon  janë të shumta. Pirja e ujit me limon ka shumë përfitime. Çdo mëngjes shtrydhni lëngun e...