spot_img
HomeBUJKUDisa fakte rreth kafesë turke si pasuri e UNESCO-s

Disa fakte rreth kafesë turke si pasuri e UNESCO-s

spot_img

Që nga shekulli i 15-të, kafja turke është më shumë se një filxhan pijeje për turqit. Është një simbol i miqësisë, i raporteve shoqërore, përjetimeve emocionale. “Një filxhan kafe mbahet mend për dyzet vjet”, thotë një fjalë e vjetër turke.

Dhe disa fakte interesante rreth kafesë turke që ndoshta nuk i dini:

Kafja turke nuk e ka prejardhjen nga Turqia: Së pari u zbulua në rajonin Kaffa të Etiopisë dhe më pas u përhap në Jemen në shekullin e 15-të. Nga Jemeni, arriti në Stamboll dhe pastaj u zgjerua në Evropë. Në thelb, është e sigurt të thuhet se evropianët mësuan rreth kafesë nga osmanët. Për më tepër, kafeneja e parë që do të regjistrohet në historinë botërore u hap në lagjen Tahtakale të Stambollit.

Si përgatitet: Për të përgatitur kafe turke, ju nevojiten kafe e bluar, ujë të ftohtë, sheqer me sasi sipas preferencës – dhe një xhezve e posaçme për kafe. Xhezve është një mini-tenxhere e me bisht të gjatë, nga bronzi ose bakri, i përdorur në mënyrë specifike për të bërë kafe turke. Kafeja përgatitet ngadalë për të gjeneruar një sasi të mjaftueshme shkume. Kjo metodë e zbulua në periudhën osmane, duke e bërë kafen ekskluzive për këto toka.

Shkuma është ajo që bënë dallimin: Kulturalisht, kafja turke e cila shërbehet pa shkumë nuk mirëpritet. Ndaj, është zakonshme që të dëgjoni dikë që kërkon një shtresë të mirë dhe të pasur të shkumës kur kërkon kafe turke.

Një gotë uji me të cilën shërbehet kafja ka shumë qëllime: Për turqit mikpritës, mysafirët janë të rëndësishëm. Vëzhgimi i asaj që të ftuarit pinë së pari është një mënyrë e sjellshme për të kuptuar nëse janë të uritur. Nëse pini ujë para kafesë, kjo do të thotë se mysafiri është i uritur dhe mikpritësi përgatit ushqim për të ngrënë. Së dyti, përdoret për të pastruar shijen para dhe pas pirjes së kafesë. Së treti, gjatë periudhës osman, u përdor për të kuptuar nëse kafja e shërbyer tek sulltani është helmuese. Të gjitha ushqimet e përgatitura për sulltanin u testuan nga “shijuesi”, një mjek që kishte për detyrë të provojë ushqimet e sulltanit për helm. Meqenëse një filxhan kafe ishte bërë për një person, sulltani duhej ta provonte vetë, duke derdhur pak ujë në kafe. Nëse kafeja gurgullon me ujë, atëherë kjo do të thotë se ishte helmuese.

Kafe e kripur për dhëndrin: Kafja është në zemrën e traditave turke, kur dhëndëri që shkon për herë të parë në familjen dhe i kërkon babait dorën e vajzës për martesë, gjatë së cilës ai sherbet me kafe turke të kripur. Sipas traditës, nëse vajza nuk dëshironte të martohej me djalin, ajo do të vendoste shumë kripë në kafe, duke treguar se ajo nuk pranon ofertën. Por me kalimin e viteve, me martesat e rregullta që po bien në numër, tradita ka ndryshuar, dhe tani është një domosdoshmëri për dhëndrin për të pirë kafe të kripura gjatë ceremonisë.

Kafja turke me llokum: Një traditë tjetër e vjetër është ajo për të kuptuar me edukatë nëse mysafiri është i kënaqur, e kjo duke i shërbyer kafe me llokum. Nëse mysafiri është i kënaqur me mikpritësin, ai ha llokumin. Megjithëse kjo traditë është zbehur, kafja turke në ditët e sotme mund të shërbehet me çokollata.

Është një antioksidant i madh: Kafja turke ka shumë përfitime shëndetësore. Ajo balancon nivelin e kolesterolit në gjak, zvogëlon rrezikun e kancerit dhe vepron si një ilaç për dhimbje koke.

Kafja turke është e mbrojtur nga UNESCO: Me teknikat e veçanta nga përgatitja e deri të pija, kafja tradicionale turke është përfshirë në Listën Përfaqësuese të Trashëgimisë Kulturore Jo materiale të Njerëzimit të UNESCO-s në vitin 2013. /tesheshi.com/

spot_img
spot_img
Na Ndiqni
16,985FansLike
2,458FollowersFollow
61,453SubscribersSubscribe
Lexo
spot_img
Lajme të Ngjashme