spot_img
HomeBUJKUZgjedhja e makinerive bujqësore në tregun e Kosovës

Zgjedhja e makinerive bujqësore në tregun e Kosovës

spot_img

Përveç botës së automobilizmit e cila çdo ditë e më shumë po zhvillohet, nuk mbetet anash as zhvillimi i makinerive bujqësore, të cilat viteve të fundit janë duke u prodhuar më të madhe gjë që ka lehtësuar shumë punën në agrokulturë.

Së fundmi gjigantët më të mëdhenj të markave më të njohura kanë prodhuar traktorë dhe pajisje bujqësore për të gjitha kulturat e bujqësisë duke lehtësuar punën e fermerit.

Në tregun e Kosovës gjenden disa lloje të markave më të njohura të traktorëve dhe pa dyshim të pajisjeve bujqësore.

Si New Holland, Massey Ferguson, Landini, John Deere, Haat, SAME Virtus, Tumosan, DongFang etj etj.

New Holland është një markë globale e makinerive bujqësore të prodhuara nga CNH Industrial. Produktet bujqësore të New Holland përfshijnë traktor , traktorë të kombinuar, balerat, kombajna, spërkatësit vetëlëvizës, pajisjet për mbjellje, makineri për vjeljen rrushit e shumë produkte tjera.

New Holland Machine është themeluar në vitin 1895 në Pennsylvania, e cila u ble nga Sperry Corporation në vitet 1970, pastaj nga Ford Motor Company në vitin 1986, dhe më pas nga FiatAgri në 1991, duke u bërë një prodhues i linjës së plotë.

Më poshtë ju sjellim dy seri të New Holland që tashme gjenden në tregun e Kosovës.

New Holland TT4.75 4WD që është prodhim i vitit 2018, dizel me ngjyrë të kaltër, ulëse 1+1, pesha tërheqëse 1,625.00 kg. Kabinë, kondicioner, goma 16..9R30 (Y148) PS. Nr. i Shashis HFT128857. Motor nr, TTF804525A313T459838.

Seria e re TD101D vë standarde të reja me stil, efikasitet, produktivitet dhe komoditet në klasin e traktorëve duke filluar prej 110 kuaj fuqi. Duke projektuara dhe ndërtuar teknologjitë më të avancuara mekanike dhe hidraulike në treg, duke ofruar të gjithë fuqinë e nevojshme për një mori operacionesh.

Seria Bluemaster TDD ofron performancën e mirë, besueshmërinë dhe shpenzime të ulëta. Traktori TD 110D është një sfiduese i makinerive bujqësore dhe i domosdoshme për ndërmarrjet bujqësore të klasave të mesme. Me dizajnin e rinovuar të kabinës dhe karrocerisë, ne kemi një gamë të gjerë prodhimesh me një motor mjedisor Tier 3 që prodhon 65 kuaj fuqi, 75 kuaj fuqi, 88 kuaj fuqi, 98 kuaj fuqi dhe 110 kuaj fuqi. Me 12 transmetimet (shpejtësi) para dhe mbrapa, që iu mundëson të kryeni shumë aktivitete bujqësore.

Massey Ferguson është një kompani e njohur në vendin tonë, e cila u themelua në vitin 1847 në Newcastle, Ontario, nga Daniel Massey.

Kjo kompani është prodhues i pajisjeve bujqësore, i formuar nga bashkimi i prodhuesve të makinerive bujqësore Massey Harris në vitit 1953 dhe kompanisë Ferguson në Britani. Më pas ajo u vendos në Brantford, Ontario deri në vitin 1988.

Massey Ferguson është pjesë e AGCO Corporation dhe është një nga emrat më të mëdhenj në pajisjeve bujqësore në të gjithë botën me një histori 150 vjeçare

Një ndër markat më të njohura të makinerive bujqësore e cila gjendet në tregun e Kosovës është edhe Landini e themeluar nga Giovanni Landini në vitin 1884. Kjo kompani së pari kishte filluar të prodhonte traktorë në vitin 1925.

Landini 2 Series STD/GE – Seria 2 zëvendëson gamën Mistral me një zgjidhje moderne, të shkathët dhe kompakte. Në shfaqje do të jetë një version këmbë hap ndërsa një version cabbed do të jetë në dispozicion. Kjo seri e re e traktorëve ndan disa nga elementët e zakonshëm të dizajnimit dhe styling të kapakëve dhe dizajnëve të çatisë nga të tjerët në rang, e cila vazhdon me pamjen moderne familjare të Landini.

Seria 2 vjen në konfigurimin standard dhe një konfigurim të ri “GE” (vetëm gjurmët) ku disqet përfundimtare të pasme dhe platforma janë ri-projektuar me kujdes për të arritur lartësinë e platformës e cila është 95 mm më e ulët se Mistralja aktuale.

Rezultati siguron performancë të përmirësuar, ku ekzistojnë kufizime në lartësi dhe gjerësi, të tilla si vreshtat e mbyllura ose serat. Dimensionet bëhen jashtëzakonisht kompakt me gomat e pasme 24 “: gjerësia minimale prej 1,420 mm dhe lartësia vetëm 1,230 mm ndaj timonit. Gomat e pasme 20 “gjithashtu do të jenë të disponueshme si opsion. Gama përmban 44 HP në 51 HP motorë Yanmar dhe vjen në tri modele: 2-045, 2-050, 2-055 STD ose GE.

John Deere është një mark e njohur për fermerët e Kosovës pasi gjendet në tregun tonë, e cila është themeluar në vitin 1837 në Moline Illinois të SHBA-ve që prodhon mjete bujqësore, ndërtimit dhe pylltari. Një seri e John Deere që gjendet në tregun tonë. JOHN DEERE 6600, Motori: 6 cilindra, 110KF, Turbo, Transmisioni: Power Quad 24/24, 40Km/h

Po ashtu në tregun e Kosovës është edhe marka e njohur Same Virtus e themeluar në vitin 1942 në Treviglio (Bergamo), Itali , nga vëllezërit Francesco dhe Eugenio Cassani. Tani është pjesë e grupit shumëkombësh SAME Deutz-Fahr (SDF), e cila zotëron edhe markat Deutz-Fahr , Lamborghini, Hürlimann, Grégoire A / S dhe Lamborghini Green Pro.

Traktori SAME Virtus, 4 cilindërsh, motori Deutz Common Rail ofron performancën e mirë, besueshmërinë dhe shpenzime të ulta. Fuqia e nominuar fitohet pranë 2200 rpm., me rritjen e fuqisë deri në 99KF (Virtus 100). 11OKF (Virtus 110) dhe 122KF (Wrtus 120) pranë 200orpm.

Transmisioni i ri i SAME Virtus shtron katër opcione të ndryshme. duke u ranguar nga transmisioni mekanik 10+10 (S ingranazhe x 2 nivele) e deri në HML 60+60 transmisioni me overspeed dhe kontrollin proporcional (5 ingranazhe x 3 dhëmbzor powershift x 4 nivele). gjë që i mundëson traktorit ta arrijë shpejtësinë 4okm/h pranë shpejtësisë ekonomike të motorit, ose 50 km/h atje ku lejohet kjo shpejtësi.

Të gjitha modele dhe të gjitha versione janë të pajisur me powershuttle hidraulik me kontroll me senzor.

Tregut të Kosovës nuk i mungon as gjiganti i njohur turk Tumosan, i themeluar në vitin 1976, e cila prodhon traktorë dhe pajisje bujqësore./Gazeta Bujku

spot_img
spot_img
Na Ndiqni
16,985FansLike
2,458FollowersFollow
61,453SubscribersSubscribe
Lexo
spot_img
Lajme të Ngjashme