spot_img
HomeLAJMET E FUNDITTraktori elektrik vetëdrejtues një zgjidhje ekologjike për fermat

Traktori elektrik vetëdrejtues një zgjidhje ekologjike për fermat

spot_img

Bota e traktorëve elektrikë autonome po bëhet më e madhe dhe modeli i paraqitur nga CNH Industrial është dëshmi e kësaj.

Sipas pretendimeve të prodhuesit, është traktori i parë elektrik me dritë, pra një prototip me teknologji vetëdrejtuese. Modeli i quajtur New Holland T4 Electric Power është një makinë që mundëson funksionim më të qetë pa emetim gazi, ndryshe nga modelet me naftë. Gjithashtu, kostot e punës janë më të ulëta dhe koha që fermerët duhet të kalojnë pas timonit është gjithashtu e reduktuar. Sensorët dhe kamerat e montuara në çati e ndihmojnë traktorin të kryejë detyrat, të shmangë pengesat dhe të punojë në harmoni me pajisjet e tjera. Traktori mund të ndizet edhe përmes një smartphone.

T4 Electric Power fuqizohet nga një motor elektrik që jep 120 HP dhe mundëson një shpejtësi maksimale prej 40 km/h dhe bateria e tij është e mjaftueshme për një punë të tërë ditore në varësi të profilit të detyrës. Megjithatë, kjo do të thotë se mund të kërkohet mbushje shtesë, por do të mbushet në 60 minuta duke përdorur mbushësin e shpejtë që mund të blihet.

Përveç qëllimit të tij bazë, traktori mund të shërbejë edhe si burim energjie në rrota sepse ka priza për lidhjen e veglave të ndryshme dhe mund të funksionojë edhe si burim rezervë energjie. Shtojcat hidraulike, mekanike dhe Power Off mund të ngjiten në traktor.

Prodhimi i traktorëve duhet të fillojë në fund të vitit 2023.

Kompania CNH Industrial ka zhvilluar gjithashtu T7 Methane Power LNG të ri, i cili është një traktor i fuqizuar nga gazi natyror i lëngshëm. Ky traktor mund të përdorë biometanin e prodhuar nga plehu i bagëtive. Nuk dihet ende se kur do të dalë në treg ky traktor sepse është ende në fazën e prototipit të paraprodhimit.

Nuk dihen ende çmimet e traktorëve, por sipas pretendimeve të prodhuesit, traktori elektrik do të ulë kostot e funksionimit deri në 90 për qind.

/Motilokal.com

spot_img
spot_img
Na Ndiqni
16,985FansLike
2,458FollowersFollow
61,453SubscribersSubscribe
Lexo
spot_img
Lajme të Ngjashme