spot_img
HomeBUJKUSiguria ushqimore: Bujqësia dhe ndryshimet klimatike

Siguria ushqimore: Bujqësia dhe ndryshimet klimatike

spot_img

Elbi, misri, manioca (kasava), vaji i palmës, kanola, orizi, melekuqe, soja, kallam sheqeri, gruri: këto janë dhjetë kulturat kryesore në botë dhe sigurojnë 83% të kalorive të konsumuara në ushqim.

Studime të ndryshme kanë parashikuar se në të ardhmen, do të shohim një ulje të madhe të rendimenteve nëse ndryshimi i vazhdueshëm klimatik vazhdon me intensitetin aktual.

Tani, hulumtimet e reja tregojnë se ndryshimi i klimës tashmë ka ndikuar negativisht në prodhimin e këtyre burimeve jetike dhe se në disa rajone të botës ulja është më e theksuar se në të tjerat. Studimi, i publikuar në PLOS ONE, i kryer nga një ekip studiuesish nga universitetet e Minesotës, Oksfordit dhe Kopenhagës, krahasoi të dhënat meteorologjike dhe të dhënat e të korrave bujqësore nga vitet e fundit për të vlerësuar ndikimin e klimës në bujqësi.

Me pak fjalë:

1. Ndryshimi klimatik shkakton (në mbarë botën) një ndryshim të rëndësishëm në rendimentin e kulturave kryesore; reduktimi i përgjithshëm mesatar është 1%, por zbret nga -13.4% për vajin e palmës në + 3.5% për sojën;

2. Ndikimet e ndryshimeve klimatike në prodhimin e ushqimit bujqësor janë kryesisht negative për Europën, Afrikën Jugore dhe Australinë, ndërsa ato janë paksa pozitive për Amerikën e Jugut; më e pasigurt (mes pozitive dhe negative) për Azinë, Amerikën Qendrore dhe Veriore;

3. Gjysma e të gjitha vendeve që nuk janë të vetë-mjaftueshme në prodhimin e ushqimit bujqësor vuajnë nga një reduktim i prodhimit, dhe kjo është gjithashtu e vërtetë për disa vende të industrializuara në Europën Perëndimore.

Rezultatet e studimit janë në shqyrtim nga agjencitë e Kombeve të Bashkuara që merren me synimet për zhvillim të qëndrueshëm.

“Puna na tregon një situatë shumë komplekse”, komenton Snigdhansu Chatterjee (Instituti i Statistikave të Universitetit të Minesotës).

“Një modelim i përpunuar statistikor dhe një vlerësim jashtëzakonisht rigoroz i të dhënave janë të nevojshme, gjithashtu për të dhënë indikacionet e duhura për të zhvilluar politika të arsyeshme bujqësore, për të shmangur që të ketë vende që e gjejnë veten krejtësisht të varur nga të tjerët për nevojat e tyre ushqimore, një skenar i mundshëm që duhet të përpiqemi ta shmangim”./Motilokal.com

spot_img
spot_img
Na Ndiqni
16,985FansLike
2,458FollowersFollow
61,453SubscribersSubscribe
Lexo
spot_img
Lajme të Ngjashme