spot_img
HomeBUJKUSi do ta zgjidhë njerëzimi rënien dramatike të numrit të bletëve?

Si do ta zgjidhë njerëzimi rënien dramatike të numrit të bletëve?

spot_img

Pasojat shkatërruese kanë ndikuar në rënien e numrit të bletëve, theksohet në “Bee Day”. Rreth 80 për qind e kulturave pjalmohen nga insektet. A ka ndonjë alternativë për të siguruar të ardhmen tonë ushqimore?!

Sipas Greenpeace, rreth 40 për qind e bletëve komercialë kanë humbur në të gjithë SHBA që nga viti 2006. Rënia i atribuohet një rritje në çrregullimin e kolonisë (CCD), një dukuri që ndodh kur shumica e bletarëve të një kolonie papritur zhduket. Shkaku është i panjohur, ndonëse disa ekspertë ofrojnë shpjegime të ndryshme duke filluar nga infeksionet, rritja e urbanizimit, humbja e habitatit dhe përdorimi i gjerë i pesticideve.

Cilado qoftë arsyeja, pllenimi nga insektet kryesisht bletët, kontribuon drejtpërdrejt në prodhimin e një pjese të madhe të furnizimit të ushqimit në botë, kështu që rënia dramatike e bletës duhet të jetë një paralajmërim: ose ne shkojmë në rrënjë të problemit ose zhvillojmë një alternativë teknologjike të aftë për të kryer i njëjti funksion.

Por, ka një zgjidhje teknologjike edhe të zbatueshme?

Hulumtimi në zëvendësimet robotike për bletët po drejtohet nga Eijiro Miyako në Institutin Kombëtar Japonez të Shkencave të Avancuara Industriale dhe Teknologjisë. Një droni i kontrolluar me dorë. Pajisja është rreth katër centimetra e gjerë dhe është e mbuluar me qime kalit, të trajtuar me një xhel dizajnuar për të mbledhur polen.

Miyako shpreson që ekipi një ditë të mund të zhvillojë një avion që mund të përdorë inteligjencën artificiale për të identifikuar në mënyrë të pavarur lule dhe për të ndjekur fluturimin e tyre ndërmjet tyre. Tashmë, dronët kanë treguar veten të aftë për të ndër-polenizuar zambakët japoneze pa dëmtuar petalet e tyre të brishta. “Ne shpresojmë se kjo do të ndihmojë për të përballuar problemin e rënies së bletëve”, tha Miyako për New Scientist. “E rëndësishmja, bletët dhe dronet duhet të përdoren së bashku.”/tesheshi.com/

spot_img
spot_img
Na Ndiqni
16,985FansLike
2,458FollowersFollow
61,453SubscribersSubscribe
Lexo
spot_img
Lajme të Ngjashme