spot_img
HomeLAJMET E FUNDITRobotët fermerë po përgatiten të zbresin në fushë

Robotët fermerë po përgatiten të zbresin në fushë

spot_img

Është një ekspert robotik në krasitjen e hardhisë që udhëheq ‘robotët fermerë’, të cilët po përgatiten të marrin fjalë për fjalë në fushë: kjo ndodh në laboratorin e ri të robotikës për bujqësi të përuruar në Piacenza nga Universiteti Katolik i Zemrës së Shenjtë së bashku me Institutin Italian të Teknologjisë (IIT), me synimin për ta bërë punën në sektorin agro-ushqimor më të sigurt dhe më të qëndrueshëm.

“Laboratori i përbashkët është rezultat i një marrëveshje midis enteve të lindura për të zhvilluar qasje inovative në shkencat bujqësore, ushqimore dhe mjedisore, me vëmendje të veçantë për zhvillimin e metodave të shpejta diagnostike molekulare, të materialeve të reja që vijnë nga nënproduktet agro-industria të ushqimit dhe sistemet robotike për monitorimin dhe menaxhimin e sistemeve të të korrave”, shpjegon Pier Sandro Cocconcelli, shefi i programit kërkimor për Universitetin Katolik.

“Futja e aplikacioneve robotike në sektorin e bujqësisë nënkupton nxitjen e rritjes së qëndrueshme të prodhimit bujqësor, duke ndihmuar në zgjidhjen e problemit të mungesës së fuqisë punëtore”, nënvizon Matteo Gatti, profesor i vreshtarisë dhe personi i kontaktit i laboratorit për Universitetin Katolik.

Një shembull i prekshëm është ai i prototipit për krasitjen robotike të hardhisë, i treguar gjatë përurimit dhe i zhvilluar si pjesë e projektit ‘Vinum’./Motilokal.com

spot_img
spot_img
Na Ndiqni
16,985FansLike
2,458FollowersFollow
61,453SubscribersSubscribe
Lexo
spot_img
Lajme të Ngjashme