spot_img
HomeBUJKUPatatja më e shtrenjtë në botë kushton qindra euro për kilogram, zbuloni...

Patatja më e shtrenjtë në botë kushton qindra euro për kilogram, zbuloni se çfarë e bën të veçantë

spot_img

Pjatat me patate janë bërë të domosdoshme në dietën e përditshme për një sërë arsyesh. Patatet rriten lehtë, rendimenti i tyre është i madh, janë të pranishme në dietë gjatë gjithë vitit, janë të ngopura, mund të përgatiten lehtësisht në mënyra të ndryshme dhe janë shumë të lira.

Megjithatë, ky artikull i fundit nuk vlen për patatet që vijnë nga ishulli i vogël francez Noirmoutier, në perëndim të Nantes.

Patatet e vogla të verdha nga ky ishull janë më të shtrenjtat në botë dhe çmimi i tyre shkon deri në 500 euro për kilogram. Ato rriten vetëm në tokën ishullore të Gjirit të Biskajës, të pasur me minerale, në një copë tokë që mban erë oqeani dhe algash.

Patatet Bonnotta rriten me kujdes dhe mblidhen edhe më me kujdes në kulmin e pjekurisë në maj, i cili zgjat vetëm një javë. Në atë kohë, 2500 mbledhës mblidhen nga agimi deri në perëndim të diellit për të mbledhur patatet më të shtrenjta në botë. Ata korrin patatet me dorë, në mënyrë që të korrat e arta të shkëlqejnë në tavolinat e restoranteve më të mira të botës.

Kjo patate më e shtrenjtë karakterizohet nga një aromë delikate limoni, ka erë si arra dhe karakterizohet nga një shije e kripur, minerale që qëndron në qiell për një kohë të gjatë. Përdoret për supa, sallata, kremra apo pure, por sido që të përdoret, më e rëndësishmja është që lëvozhga, e cila ruan thelbin e detit dhe të tokës, të mos qërohet.

Por delikatesa franceze ka një kundërshtar të zemëruar. Pak vite më parë, rrjeti britanik i supermarketeve Tesco filloi të tregtojë patatet, duke i shitur ato nën çmimin rreth 2 euro për kilogram. Gjegjësisht, patate të ngjashme me këtë rriten përgjatë Kanalit Anglez, në territorin britanik. Ishulli Jersey ka një klimë dhe tokë të ngjashme, por njohësit pohojnë se patatet franceze janë akoma më të shijshme.

Ishulli në bregun perëndimor të Francës ia detyron famën e tij jo vetëm patateve, por edhe arkitekturës së tij të mrekullueshme, dhjetëra kilometrave plazhe me rërë dhe pishave aromatike, të mbuluara si çadra të mëdha. Ajo lidhet me kontinentin me një argjinaturë shekullore dhe një urë më të re, e cila të çon në një oazë të denjë për vëmendje.

/Motilokal.com

spot_img
spot_img
Na Ndiqni
16,985FansLike
2,458FollowersFollow
61,453SubscribersSubscribe
Lexo
spot_img
Lajme të Ngjashme