spot_img
HomeBUJKUBimëNjihuni me Asparagusin, bimën fitimprurëse

Njihuni me Asparagusin, bimën fitimprurëse

spot_img

Asparagusi është bimë barishtore, shumëvjeçare. Daton që nga viti 200 p.e.s, dhe bënë pjesë në familjen Liliace (zambakore). Është bimë e pasur me vitaminat: A, B1, B2, C, E, si dhe me sheqer, yndyrë dhe minerale të ndryshme. Asparagusi në Europë u bë i njohur në Angli dhe Francë në shekullin XVI-të, ndërsa në Amerikë kjo bimë u dergua nga kolonët. Në ditët e sotme më së shumti kultivohet në Kinë, SHBA, Francë, Itali, Gjermani, ndersa në Kosovë ka filluar të kultivohet në vitet e fundit, ku për momentin janë 3 fermer të cilët merren me kultivimin e asparagusit.

Asparagusi është bimë shumë e rëndësishme në industrinë ushqimore. Është bimë e fortë dhe ka një jetëgjatësi prej 13 deri në 20 vite, varësisht sa i kushtohet kujdes. Asparagu është bimë e hershme pranverore dhe mund të kultivohet në 3 ngjyra: të gjelbërt, të bardhë dhe vjollce, por asparagu i gjelbërt kultivohet më së shumti.

Vlerat ushqyese të asparagusit

Asparagu është bimë me kalori shumë të ulët. 100 gr asparagus i freskët jep vetëm 20 kalori. Më shumë kalori do të digjën për tretjen se sa që do të fitohen nga ngrënja e asparagusit.

Asparagu përmbanë nivele të moderuara të fibrave dietik. Fibrat dietik ndihmojnë në kapsllëk, ulin nivelin e kolesterolit të keq duke u lidhur me të në zorrë, dhe rregullojnë nivelin e sheqerit në gjak.

Asparagu i freskët është burim i mirë i antioksidantëve qe ndihmojnë në heqjen e radikalëve të dëmshëm nga trupi, duke e mbrojtur atë nga kanceri, sëmundjet neuro-degjenerative dhe infeksionet virale.

Është i pasur me acid folik.

Është i pasur me vitamina të grupit B-kompleks, vitamina C, A dhe E.

Gjithashtu është burim i mirë i vitaminës K, vitaminë e cila ka rol të madhë për shëndetin e kockave, dukë nxitur aktivitetin osteotrofik (formimi i kockave).

Është i pasur me minerale të bakrit dhe të hekurit, por edhe në sasi më të vogla është i pasur me minerale tjera si: kalium, kalcium, mangan, fosfor etj.

Shkruar nga Msc Alkend Tahirsylaj / Gazeta Bujku

spot_img
spot_img
Na Ndiqni
16,985FansLike
2,458FollowersFollow
61,453SubscribersSubscribe
Lexo
spot_img
Lajme të Ngjashme