spot_img
HomeBUJKUMiratohet vaksina e parë në botë për bletët

Miratohet vaksina e parë në botë për bletët

spot_img

Qeveria amerikane ka miratuar vaksinën e parë në botë për bletët.

Trajtimi pionier synon të luftojë sëmundjet që shpesh shkatërrojnë kolonitë, të cilat janë jetike për pllenimin e të korrave.

Vaksina është veçanërisht e synuar për “foulbroodin” amerikan (është një sëmundje bakteriale fatale e pjellave të bletëve të shkaktuara nga bakteri Paenibacillus larvae që formon spore).

Për momentin nuk ka kurë për sëmundjen infektive.

A janë të rrezikuara bletët?

Vaksina novatore synon të kufizojë dëmtimin e kolonive të bletëve të shkaktuara nga foshnjat.

Sëmundja, për të cilën aktualisht nuk ka kurë, zhvillohet nga bakteri Paenibacillus larvae, i cili mund të dobësojë dhe shkatërrojë kolonitë.

Në disa zona të SHBA-së, sëmundja ka prekur një në katër koshere. Bletarët detyrohen të çmontojnë dhe djegin çdo koloni të infektuar dhe të përdorin antibiotikë për të kufizuar përhapjen.

“Është diçka që bletarët mund ta dallojnë lehtësisht, sepse i zvogëlon larvat dhe ka një erë të keqe”, tha për Guardian Keith Delaplane, një entomolog në Universitetin e Gjeorgjisë, i cili ka punuar në vaksinën.

Edhe pse sëmundja ka origjinën në SHBA, ajo tani gjendet në të gjithë botën.

Vaksina e parë në botë e bletës është një ‘përparim’

Tani, një vaksinë pioniere shpreson të shuajë efektet katastrofike të sëmundjes së foulbrood.

Vaksina u krijua nga Dalan Animal Health, një kompani bioteknike me bazë në SHBA.

“Vaksina jonë është një përparim në mbrojtjen e bletëve”, tha Annette Kleiser, shefe ekzekutive e Dalan Animal Health. “Ne jemi gati të ndryshojmë mënyrën se si kujdesemi për insektet, duke ndikuar në prodhimin e ushqimit në shkallë globale.”

Trajtimi është miratuar për përdorim nga Departamenti Amerikan i Bujqësisë (USDA).

Organi ka dhënë një licencë të kushtëzuar për vaksinën, e cila fillimisht do të jetë e disponueshme për bletarët komercialë.

Si funksionon vaksina e bletës?

Vaksina funksionon duke integruar disa nga bakteret e ndotura në pelte mbretërore. Kjo substancë më pas i ushqehet mbretëreshës nga bletët punëtore.

Mbretëresha thith bakteret dhe një pjesë e vaksinës transmetohet në vezore. Larvat e bletëve në rritje më pas zhvillojnë imunitet ndaj foshnjës kur çelin.

Hulumtimi nga Dalan arriti në përfundimin se kjo procedurë do të ulë shkallën e vdekshmërisë nga sëmundja.

“Në një skenar të përsosur, mbretëreshat mund të ushqehen me një koktej brenda një karamele mbretëreshe, sheqeri i butë dhe i ëmbël që bletët hanë gjatë transportit”, tha entomologu Delaplane.

Dalan shpreson se trajtimi novator do të nxisë zhvillimin e vaksinave për sëmundje të tjera që prekin bletët.

/Motilokal.com

spot_img
spot_img
Na Ndiqni
16,985FansLike
2,458FollowersFollow
61,453SubscribersSubscribe
Lexo
spot_img
Lajme të Ngjashme