spot_img
HomeBUJKUKryetari i Skenderajt uron bujqit: Të korra të mbara

Kryetari i Skenderajt uron bujqit: Të korra të mbara

spot_img
Para pak ditësh në komunën e Skenderajt ka filluar fushata e sivjetme e korrje-shirjes, me ç’rast pritet të korren mbi 5,000 hektarë të mbjella drithëra të bardhë.
Sot, kryetari i Komunës, Fadil Nura dhe drejtori për Bujqësi, Pylltari dhe Zhvillim Rural, Behxhet Maliqi, kanë mbikëqyrë nga afër korrje-shirjet në arat e bujqve të komunës sonë.
Me këtë rast, kreu i Skenderajt u ka uruar bujqve të korra të mbara dhe me bereqet.
Rendimenti sivjet pritet të sillet nga 3,000 deri 3,500 kg grurë për një hektar.
Sipas komisionit komunal për mbikëqyrje të fushatës së korrje-shirjeve, ky proces po vazhdon pa ndonjë telashe, ndërkohë që brenda pak kohe pritet të përfundojë.
/Gazeta Bujku
spot_img
spot_img
Na Ndiqni
16,985FansLike
2,458FollowersFollow
61,453SubscribersSubscribe
Lexo
spot_img
Lajme të Ngjashme