spot_img
HomeEKONOMIItalianët të interesuar për investime në energji dhe riciklim të mbeturinave

Italianët të interesuar për investime në energji dhe riciklim të mbeturinave

spot_img

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka ka pritur sot një delegacion të investitorëve italianë të shoqëruar nga Giovanni Pontotti – Konsul Nderi i Kosovës në Itali, me të cilët bisedoi për mundësitë e investimeve në Kosovë, specifikisht në sektorin e energjisë.

Me këtë rast, Ministri Lluka ka njoftuar afaristët italianë me mundësitë që ofron vendi për investime të huaja, duke nënvizuar masat që Qeveria ka ndërmarrë në avancimin e kornizës ligjore dhe institucionale për të përmirësuar mjedisin biznesor.

Kreu i MZHE-së ka potencuar se në këtë linjë është edhe Ligji per Investime Strategjike, i cili ka për qëllim nxitjen, tërheqjen dhe krijimin e kushteve për realizimin e investimeve, ku energjia, por jo vetëm, ka prioritet.

Ministri njoftoi afaristët me resurset që ofron vendi në sektorin e energjisë, dhe ftoi ata të investojnë në burimet e ripëtëritshme dhe efiçiencë të energjisë si fusha me potencial të lartë për zhvillim ekonomik.

Nga ana e tyre, investitorët italianë kanë shprehur interesimin e tyre për investime në energji me erë dhe me riciklimin dhe menaxhimin e mbeturinave. Për këtë ata janë dakorduar të aplikojnë si investitorë strategjik, ku investimet priten të jenë rreth 37 milionë euro dhe rreth 100 vende pune. /Gazeta Bujku

spot_img
spot_img
Na Ndiqni
16,985FansLike
2,458FollowersFollow
61,453SubscribersSubscribe
Lexo
spot_img
Lajme të Ngjashme