spot_img
HomeBUJKUGjashtë fakte për vezët

Gjashtë fakte për vezët

spot_img

Vezët mund të përgatiten në shumë mënyra dhe mund të përdoren për gjëra të ndryshme si te ushqimi, dekorimi i ëmbëlsirave dhe trajtimi i problemeve të thjeshta familjare si slugs dhe kriklla me ngjyrë.

Vezët e pulave nuk janë vetëm ngjyrë të bardhë dhe ngjyrë kafe

Kjo varet nga ajo lloji i racës së pulave. Vezët mund të jenë blu, blu-jeshile, ngjyrë të kuqe-kafe ose edhe pika-pika.

Ju mund të shihni se sa e vjetër është një vezë duke e vënë atë në ujë

Të gjithë ju duhet që dëshironi të dini se a është veza e freskët apo jo, atëherë mbushni një tas me shumë ujë dhe lëshoni vezët. Nëse veza zhytet në fund, kjo do të thotë se është e freskët. Në qoftë se del në majë, nuk është e freskët.

Rreth 75 miliardë vezë janë prodhuar në Shtetet e Bashkuara për çdo vit

Kjo është përafërsisht dhjetë për qind e totalit të botës, megjithatë SHBA nuk është furnizuesi më i madh i vezëve; në Kinë prodhohen mbi 390 miliardë vezë çdo vit, që është rreth gjysma e furnizimit me vezë në botë.

Pulat nuk janë zogjtë e vetëm që bëjnë vezë të ngrënshme

Vetëm për shkak se kjo është më e zakonshme, nuk lejon të harrojmë vezët e tjera që bëjnë zogj si rosat, emu (zog i ngjashëm si struci), patë, gjeldeti, struci dhe thëllëza.

Është më mirë të përdorni një vezë jo shumë të freskët nëse jeni duke e zier

Kjo ndodh për shkak se në vezë të freskëta, pjesa e bardhë ngjitet fort për lëvozhge, duke e bërë atë të hiqet më vështirë pasi të jetë zier shumë.

Vezët mund të përdoren për të trajtuar plagët

Membrana që rrethon vezën mund të përdoret për të ndihmuar në trajtimin e etheve, shërimin e plagëve të lehta, trajtimin e plagëve, reduktimin e plagëve, lehtëson djegien nga dielli, nxjerrjen e fragmenteve dhe ndalimin e gjakderdhjes. /tesheshi.com/

spot_img
spot_img
Na Ndiqni
16,985FansLike
2,458FollowersFollow
61,453SubscribersSubscribe
Lexo
spot_img
Lajme të Ngjashme