spot_img
HomeBUJKUFAO: Çmimet globale të mallrave ushqimore shënojnë rritje në gusht

FAO: Çmimet globale të mallrave ushqimore shënojnë rritje në gusht

spot_img

Çmimet globale të mallrave ushqimore u rritën me shpejtësi në gusht pas dy muaj rënie të njëpasnjëshme, ndikuar nga kuotimet e larta të çmimeve ndërkombëtare për sheqerin, grurin dhe vajrat vegjetale, raportoi sot Organizata e Kombeve të Bashkuara për Ushqimin dhe Bujqësinë (FAO).

Indeksi i Çmimeve të Ushqimit FAO ishte mesatarisht 127.4 pikë në gusht, 3.1 pikë më lart nga korriku dhe 32.9 përqind nga i njëjti muaj në vitin 2020. Indeksi gjurmon ndryshimet mujore në çmimet ndërkombëtare të mallrave ushqimore të tregtuara zakonisht.

Indeksi i Çmimeve të Sheqerit të FAO u rrit 9.6 për qind nga korriku, i nxitur nga shqetësimet mbi dëmtimet nga ngricat në të korrat në Brazil, eksportuesi më i madh i sheqerit në botë. Rritja u zbut nga perspektivat pozitive të prodhimit në Indi dhe Bashkimi Evropian, si dhe nga një rënie e çmimeve të naftës bruto dhe një dobësim i monedhës braziliane Real.

Indeksi i çmimeve të vajit vegjetal të FAO u rrit me 6.7 përqind në gusht, me luhatje në çmimet ndërkombëtare të vajit të palmës që u kthyen në nivelet më të larta historike për shkak të ndryshimeve në kohë mbi prodhimin nën potencialin e mundshëm dhe rënies së inventarit në Malajzi. Gjithashtu, rritje pësuan kuotimet e cmimeve për vajin nga farat e rrushit dhe vajin e lulediellit.

Indeksi i çmimeve të drithërave të FAO ishte mesatarisht 4.3 përqind më i lartë në gusht sesa në korrik. Çmimet botërore të grurit u rritën me 8.8 përqind për shkak të pritjeve të reduktuara të korrjes në disa vende kryesore eksportuese. Çmimet e misrit, në të kundërt, ranë në 0.9 përqind pasi perspektivat e përmirësuara të prodhimit në Argjentinë, Bashkimi Evropian dhe Ukrainë zbutën parashikimet e ulëta të prodhimit në Brazil dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Çmimet ndërkombëtare të orizit mbetën në një trajektore rënëse.

Indeksi i Çmimeve të Mishit të FAO -s u rrit pak në gusht, pasi blerjet e forta nga Kina mbështetën çmimet e mishit të lopës dhe gjedhit dhe kërkesën solide të importit nga Azia Lindore dhe Lindja e Mesme duke rritur çmimet e shpendëve. Çmimet e mishit të derrit, në të kundërt, ranë për shkak të rënies së vazhdueshme të blerjeve nga Kina dhe kërkesës së dobët vendase në Evropë.

Indeksi i Çmimeve të qumështit të FAO -s ra pak nga korriku, pasi kuotimet ndërkombëtare për pluhurin e qumështit ranë nga një kërkese e dobët globale të importit dhe rritjes sezonale së disponueshmërisë së eksportit në Oqeani, më shumë sesa kompensimi i rritjes së çmimeve të gjalpit dhe djathit.

Furnizimet botërore të drithërave mbeten të mjaftueshme pavarësisht nga perspektivat më të ulëta të prodhimit

Prodhimi global i drithërave në vitin 2021 parashikohet të arrijë në 2 788 milion ton, me 0.7 përqind nga viti i mëparshëm, por nën pritjet e korrikut, sipas raportit më të ri të FAO Raporti Kerkese – Oferte per Drithera, publikuar gjithashtu sot.

Prodhimi botëror i grurit tani pritet të tkurret me 0.7 përqind në 769.5 milion ton këtë vit, për shkak të ndikimit negativ të kushteve të zgjatura nga thatësira në Amerikën e Veriut, si dhe motit të keq në Kazakistan dhe Federatën Ruse.

Prodhimi global i drithërave kryesisht me përbërje kokrrizore parashikohet të rritet me 1.3 përqind në 2021 në 1 499 milion ton, edhe pse prodhimi në Brazil pritet të tkurret. Prodhimi global i orizit shihet në rritje me 0.9 përqind nga viti në vit për të arritur nivelin më të lartë të të gjitha kohërave prej 519 milion ton, i nxitur nga rendimentet rekord të raportuara për Vietnamin.

FAO po projekton përdorimin e drithërave në mbarë botën për 2021/22 që të rritet me 1.4 përqind nga viti i mëparshëm në 2 809 milion ton, i mbështetur nga një rritje e fortë në përdorimin e ushqimit, si dhe konsumi më i lartë i ushqimit. Parashikimi i korrikut për rezervat globale të drithërave deri në mbylljen e sezonit në 2022 është ulur në 809 milion ton, një rënie prej 0.9 përqind nga niveli i mëparshëm.

Rezervat globale të orizit janë në rrugën e duhur për të arritur nivelin e tyre të dytë më të lartë rekord, ndërsa moti i thatë pritet të ndikojë në inventarët e grurit, me rezervat përfundimtare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës të arrijnë një nivel më të ulët tetëvjeçar dhe ato të Kanadasë të ulen në nivelin e tyre më të ulët në 40 vjet. Në përgjithësi, raporti i rezervave botërore ndaj përdorimit të drithërave është parashikuar në 28.1 përqind, nga 29.9 përqind në 2021/22 “, por ende duke treguar një furnizim relativisht të qetë nga një perspektivë historike,” bën të ditur FAO.

Tregtia botërore e drithërave pritet të bjerë në 2021/22, duke u tkurrur me 1.3 përqind në 466 milion ton me ulje të parashikuara të grurit dhe kokrrave të trasha që tejkalojnë një rritje të tregtisë botërore të orizit./Gazeta Bujku

spot_img
spot_img
Na Ndiqni
16,985FansLike
2,458FollowersFollow
61,453SubscribersSubscribe
Lexo
spot_img
Lajme të Ngjashme