spot_img
HomeBUJKUBlegtoriDisa fakte për dhitë

Disa fakte për dhitë

spot_img

A po mendoni të merrni një dhi? Këtu janë disa fakte interesante që mund të mos i dini për miqtë tanë të cilët dikur njiheshin si “lopa e njeriut të varfër”.

Miti që dhitë ngrënë nga konservat apo rrobat e deri te barërat helmuese është i pavërtetë.

Në mbarë botën më shumë njerëz pinë qumësht dhie se çdo qumësht tjetër.

Djathërat i përkasin klasës Capra, një degë e familjes së gjedhëve, ashtu si lopët, devetë dhe gjirafat, ato janë ripërtypës.

Egjiptianët adhuronin dhitë dhe grekët i flijuan ato.

Gjatë Mesjetës, të krishterët kishin frikë se dhitë ishin bashkëpunëtorë të djallit për shkak të thundrave të tyre të rrëmujshëm dhe mënyrave të tyre të këqija kur kishin të nxehtë.

Në latinisht, fjala dhi, kapre na jep kapriçioz për “zemërgur,” ose “impulsiv” (i rëmbyeshëm).

Dhitë si kafshë shtëpiake

Dhitë e urrejnë të lagen dhe kanë nevojë për mbrojtje nga të ftohtët.

Dhitë kanë nevojë për ushqyerje të mirë dhe rrethim të sigurt, nëse ato janë duke u ushqyer keq dhe të rrethuar keq ato do të gjejnë një rrugëdalje.

Dhitë kanë nevojë për ushqim të balancuar të grurit. Ato duhet të ushqehen nga dy deri në gjashtë herë në ditë për prodhim dhe rendiment të lartë.

Çdo gjë e prishur ose e ndotur i largon ato./Gazeta Bujku

 

spot_img
spot_img
Na Ndiqni
16,985FansLike
2,458FollowersFollow
61,453SubscribersSubscribe
Lexo
spot_img
Lajme të Ngjashme