spot_img
HomeEKONOMIÇmimet botërore të ushqimeve arrijnë kulmin e ri që nga korriku 2011

Çmimet botërore të ushqimeve arrijnë kulmin e ri që nga korriku 2011

spot_img

Barometri botëror i çmimeve të ushqimeve u ngjit në një kulm të ri, duke arritur nivelin më të lartë që nga korriku 2011, njoftoi sot Organizata e Kombeve të Bashkuara për Ushqimin dhe Bujqësinë (FAO).

Indeksi i Çmimeve të Ushqimit të FAO, i cili gjurmon ndryshimet mujore të çmimeve ndërkombëtare të mallrave ushqimore, rezultoi mesatarisht 133.2 pikë në tetor, 3 për qind ose 3.9 pikë më lart nga shtatori, duke u rritur për të tretin muaj radhazi.

Indeksi i çmimeve të drithërave të FAO-s në tetor u rrit me 3.2 për qind nga muaji i kaluar, me çmimet botërore të grurit që u rritën me 5 për qind mes shtrëngimit të rezervave globale për shkak të reduktimit të të korrave nga eksportuesit kryesorë, duke përfshirë Kanadanë, Federatën Ruse dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Gjithashtu, cmimet ndërkombëtare të të gjitha drithërave të tjera kryesore shënuan rritje nga muaji në muaj.

Indeksi i çmimeve të vajit bimor të FAO-s u rrit me 9.6 për qind në tetor, duke arritur nivelin më të lartë të të gjitha kohërave. Rritja u ndikua nga kuotimet më të forta të çmimeve për vajrat e palmës, sojës, lulediellit. Çmimet e vajit të palmës u rritën për të katërtin muaj radhazi në tetor, kryesisht të mbështetura nga prodhimi i ulët në Malajzi për shkak të emigrimit të vazhdueshëm të fuqisë punëtore.

Indeksi i çmimeve të qumështit të FAO-s u rrit me 2.6 pikë nga shtatori, i ndikuar nga kërkesa përgjithësisht më e fortë globale për importe për gjalpë, qumësht pluhur i skremuar dhe qumësht pluhur i plotë, mes përpjekjeve të blerësve për të siguruar furnizime dhe rritur stoqet. Nga ana tjetër, çmimet e djathit mbetën kryesisht të qëndrueshme, pasi furnizimet nga vendet kryesore prodhuese ishin në përmbushje të kërkesës globale për import.

Indeksi i çmimeve të mishit të FAO-s ra me 0.7 për qind nga vlera e tij e rishikuar në shtator, duke shënuar rënien e tretë mujore. Kuotimet ndërkombëtare për mishin e derrit dhe gjedhit ranë mes blerjeve të reduktuara nga Kina dhe një rënie të mprehtë të kuotimeve për furnizimet nga Brazili. Ndërkohë, çmimet e mishit të shpendëve dhe bagëtisë së imët u rritën, të nxitura nga kërkesa e lartë globale dhe perspektiva e ulët e zgjerimit të prodhimit.

Indeksi i Çmimeve të Sheqerit të FAO-s ra me 1.8 për qind nga shtatori, duke shënuar rënien e parë pas gjashtë rritjeve mujore radhazi. Rënia ishte kryesisht rezultat i kërkesës së kufizuar globale për importe dhe perspektivave të furnizimeve të mëdha të eksporteve nga India dhe Tajlanda, si dhe nga një dobësim i monedhës braziliane Real ndaj Dollarit Amerikan.

Prodhim rekord i drithërave në vitin 2021, por stoqet pritet të bien 

Megjithëse ka një prodhim rekord të pritshëm botëror të drithërave në vitin 2021, inventarët globalë të drithërave shihen të pësojnë një tkurrje në 2021/22, sipas parashikimeve të reja në Përmbledhjen e Kërkesës dhe Ofertës për Drithëra të FAO, publikuar sot.

Parashikimi për prodhimin botëror të drithërave në vitin 2021 është në 2 793 milion ton, duke rënë 6.7 milion ton nga raporti i mëparshëm i tetorit, kryesisht për shkak të pakësimeve nga vlerësimet e prodhimit të grurit në Republikën Islamike të Iranit, Turqi dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Në ndryshim me prodhimin global të drithërave të plotë të rishikuar më lart. Një rishikim në rritje i prodhimit të misrit u nxit nga rendimentet më të mira se sa pritej më parë në Brazil dhe Indi dhe nga perspektivat e përmirësuara në disa vende të Afrikës Perëndimore. Krahasuar me vitin e kaluar, prodhimi global i drithërave parashikohet të rritet dhe të arrijë një nivel të ri rekord.

Parashikimi në 2 812 milion ton, përdorimi i përgjithshëm i drithërave në botë në 2021/22 po shkon drejt një rritjeje prej 1.7 përqind nga niveli i vlerësuar 2020/21, i udhëhequr nga një rritje e parashikuar e konsumit global të ushqimit të grurit, rritur së bashku me popullsinë botërore, ndërsa në rritjen e pritshme vjetore duhet të kontribuojë edhe përdorimi më i lartë i ushqimit dhe  përdorimit industrial të misrit.

Rezervat botërore të drithërave, deri në mbylljen e sezoneve për vitin 2022, parashikohen të bien me 0.8 për qind nën nivelet e tyre të hapjes, në 819 milionë tonë. Rrjedhimisht, raporti i rezervave botërore të drithërave ndaj përdorimit parashikohet të bjerë lehtë, nga 29.4 për qind në 2020/21 në 28.5 për qind në 2021/22, por ende tregon një nivel të përgjithshëm të qetë.

Pas një rishikimi në rritje këtë muaj në tregtinë globale më e fortë se sa ishte parashikuar më parë për grurin dhe orizin, tregtia botërore e drithërave parashikohet të zgjerohet dhe të arrijë një rekord të ri në 2021/22 në 478 milionë tonë, 0.3 për qind më shumë nga niveli i vitit 2020 /21./Gazeta Bujku

spot_img
spot_img
Na Ndiqni
16,985FansLike
2,458FollowersFollow
61,453SubscribersSubscribe
Lexo
spot_img
Lajme të Ngjashme