spot_img
HomeBUJKUBanka Botërore investon 6 milionë euro për rehabilitimin e sistemit të ujitjes...

Banka Botërore investon 6 milionë euro për rehabilitimin e sistemit të ujitjes Radoniqi

spot_img

Banka Botërore (BB) përmes një njoftimi ka bërë të ditur se po ndihmon me projekte për zhvillimin e bujqësisë.

Një ndër projektet që BB po ndihmon është sistemi i ujitjes Radoniqi-Dukagjini, i ndërtuar në vitet e 1980-ta planifikohet të rehabilitohet në kuadër të Projektit për Bujqësi dhe Zhvillim Rural. Vlera e kësaj pjese të projektit është €6 milionë.

“Mijëra bujq në Rrafshin e Dukagjinit, një prej zonave më të përshtatshme për zhvillimin e bujqësisë në Kosovë, furnizohen me ujë për ujitje nga Liqeni i Radoniqit. Sistemi i ujitjes Radoniqi-Dukagjini, i ndërtuar në vitet e 1980-ta planifikohet të rehabilitohet në kuadër të Projektit për Bujqësi dhe Zhvillim Rural, të përkrahur nga Banka Botërore. Vlera e kësaj pjese të projektit është €6 milionë”, thuhet në njoftimin e BB-së./ Gazeta Bujku

spot_img
spot_img
Na Ndiqni
16,985FansLike
2,458FollowersFollow
61,453SubscribersSubscribe
Lexo
spot_img
Lajme të Ngjashme