spot_img
HomeBUJKUAUV sot fillon menaxhimin dhe kontrollin e qenve endacak

AUV sot fillon menaxhimin dhe kontrollin e qenve endacak

spot_img

Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë (AUV)  ka njoftuar të gjithë qytetaret e Republikës se Kosovës, se nga sot do të fillojë projekti ’’Menaxhimi dhe kontrolli i qenve endacak’’.

Ky projekt është i financuar nga Qeveria e Kosovës dhe do të zgjasë deri ne fund të vitit 2018.

Në projekt sipas AUV-it janë të përfshira të gjitha komunat në tërë territorin e Republikës se Kosovës.

Në secilën komunë janë të kontraktuara praktikat private veterinare për kryerje të shërbimeve.

Projekti parasheh: zënien e qenve, mjekimin (vaksinimin dhe trajtimet e të nevojshme mjekësore), kastrimin, sterilizimin dhe ne raste të veçanta eutanazinë ( për eutanazi vendos veterinari duke respektuar aktet ligjore ne fuqi).

Të gjithë qentë të cilët do të trajtohen do të shënjohen me numra identifikues të cilët do të jen lehtë të identifikueshëm.

AUV ka theksuar se të gjithë qytetarët të cilët posedojnë kafshë llojit të qenve, të cilat i mbajnë si kafshë shoqëruese apo për nevojat e tyre shtëpiake apo të fermave (qen me pronar), Luten qe gjatë, gjithë kohës sa zgjatë projekti ti mbajnë nen mbikëqyrje.

Në të kundërtën sipas AUV ku do qe hasen në rrugë apo hapësira tjera të lirë.

Do të trajtohen si qen endacak. Për të gjitha trajtimet qe u bëhen Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë dhe praktikat veterinare të kontraktuara nuk mbajnë përgjegjësi.

spot_img
spot_img
Na Ndiqni
16,985FansLike
2,458FollowersFollow
61,453SubscribersSubscribe
Lexo
spot_img
Lajme të Ngjashme