Search

Luleshtrydhet, tryeza e pranverës ngjyroset me të kuqe

98

Ngjyra e bukur e tyre e ndritshme ndez humorin e mirë, ata janë miq të linjës dhe gjithashtu japin një dorë në kozmetikë.

Ata janë të bukura për t’u parë, me dritën e tyre të ndritshme të kuqe ndezin humorin e mirë dhe gëzimin, na shijon pafund shija e tyre e ëmbël si dhe janë një bazë e shkëlqyer për të përgatitur kozmetikë të shkëlqyeshme të bërë vetë: luleshtrydhet kanë një mijë virtytet dhe qetësojnë lakminë me formën e tyre të ftuar të zemrës, shijen e freskët dhe ngjyrën magjepsëse. Pasi nuk kanë shumë kalori, ata janë ëmbëlsirë ideale edhe për ata që duan të kthehen në formë.

E dinit? Nuk janë një frut – Nga pikëpamja botanike, luleshtrydhet (Fragaria vesca, që i përkasin familjes Rosaceae) janë një frut i rremë, ose një frutë agregat: pjesa e ngrënshme e bimës që ne zakonisht e konsiderojmë frut është në fakt ena e zgjeruar e një tufe lulesh, zakonisht e pozicionuar në një rrjedhë të veçantë. Frytet e bimës janë në fakt achenes të vogla ose fara të verdha që mund të shihen mbi luleshtrydhe. Luleshtrydhet që zakonisht gjejmë në treg zakonisht janë një kryq në mes varieteteve të ndryshme europiane dhe amerikane.

Legjenda – Sipas mitologjisë, luleshtrydhet kanë lindur nga lotët e Venusit, perëndeshës së bukurisë dhe dashurisë, e cila duke qarë vdekjen e Adonis-it të saj të dashur, derdhi lotët e hidhur. Këta, duke rënë në tokë, u kthyen në zemra të vogla të kuqe: luleshtrydhe në fakt. Romakët e lashtë i kultivuan ata për të trajtuar depresionin, uljen e presionit, inflamacionin dhe gurët në veshka. Në Belgjikë luleshtrydhet janë protagonistët e një muzeu të dedikuar për ta, Musée de la fraise (www.museedelafraise.eu), që ndodhet në fshatin Wépion, ku mund të blini produkte të ndryshme, përfshirë birrën, të bëra me luleshtrydhe, dhe objekte dhe pajisje të shumta që kujtojnë formën e saj.

Vlerat ushqyese – Pavarësisht se kanë vetëm 27 kalori për 100 gram tul, luleshtrydhet përmbajnë shumë substanca ushqyese të rëndësishme. Para së gjithash është shumë e pasur me vitaminë C (pesë luleshtrydhe përmbajnë po aq sa portokalli), në të cilën shtohen një sasi e konsiderueshme e acideve organike, flavonoideve antioksiduese duke përfshirë anthocyanines dhe përsëri kalcium, kalium dhe magnez. Prandaj, ato janë shumë të dobishme për të luftuar radikalët e lirë dhe plakjen, dhe për të parandaluar formimin e rrudhave. Ata gjithashtu kanë efekte pozitive në sistemin imunitar dhe në sistemin kardio-qarkullues, nxisin prodhimin e kolesterolit “të mirë” dhe ndihmojnë në stabilizimin e presionit të gjakut.

Për linjat – Luleshtrydhet siç e kemi parë, janë të varfra në kalori: më pak se tridhjetë për 100 gram frutash. Në vend të kësaj, ato janë shumë të pasura me ujë dhe substanca të tjera që ndihmojnë në aktivizimin e metabolizmit të yndyrës. Falë fibrave që ofrojnë, ato gjithashtu ndihmojnë në zvogëlimin e absorbimit të yndyrës.

Për këtë arsye ata janë fundi i një vakti ose rostiçeri ideale për ata që janë në dietë: mjafton t’i ndreqësh me pak lëng limoni, pa shtuar sheqer. Antioksidantët e pranishëm në luleshtrydhe rrisin prodhimin e hormonit adiponectin, i cili stimulon metabolizmin dhe redukton oreksin. Futur në një dietë të ekuilibruar, në praktikë, ata ndihmojnë trupin për të rikthyer aftësinë natyrore të trupit për të humbur peshë.

Si t’i zgjedhim – Edhe pse luleshtrydhet tashmë gjenden pothuajse gjatë gjithë vitit, është gjithmonë rregulli për të respektuar sezonalitetin sa më shumë që të jetë e mundur, duke favorizuar varietetet zero kilometrash. Pjekuria zakonisht zhvillohet nga fillimi i prillit deri në fund të majit. Ne zgjedhim luleshtrydhe të pjekura, me një pamje të fortë dhe kompakte.

Le të mos mashtrohemi nga ngjyra ngjitëse dhe madhësia e frutave: ka varietete të shijshme, por të vogla (për shembull luleshtrydhe të egra, një nga varietetet më të çmuara) dhe ngjyra më pak intensive. Kur i marrim në shtëpi, hiqni menjëherë ato nga shporta plastike dhe vendosini ato butësisht në një enë ose në një pllakë pa u mbivendosur njëra me tjetrën. Ne menjëherë eliminojmë çdo frut të dhëmbëzuar ose tregojmë shenjat e para të përkeqësimit dhe konsumojmë ato brenda dy ditëve të blerjes. Ato nuk duhet të lahen derisa të shërbehen.

Aleat i bukurisë – Disa luleshtrydhe të freskëta, të grimcuara dhe të aplikuara drejtpërdrejt në lëkurë, përbëjnë një maskë bukurie të thjeshtë për lëkurën e fytyrës, ndërsa fijet e frutave, të aplikuara drejtpërdrejt në lëkurë, janë të përsosura për të dekongestuar dhe rifreskuar lëkurën e kuqërreme. Për të marrë një kozmetikë ushqyese, vetëm shtoni krem dhe mjaltë në tulin e disa luleshtrydheve, duke e mbajtur në lëkurë për rreth njëzet minuta dhe butësisht shpëlajeni me ujë të ngrohtë. Lëngu i dredhëzës ndihmon në parandalimin e djegieve nga dielli dhe mund të përdoret në komponimet me një veprim zbutës dhe revitalizues.

Ata me lëkurë me vaj mund të përziejnë tri luleshtrydhe me një çikë qumështi, një çikë me sode buke dhe gjysmën e të bardhës së vezës për të marrë një maskë pastrimi, ndërsa me pulpë të copëtuar të dredhëzës përzier me disa pika vaj ulliri bajame e ëmbël mund të përftohet një krem i shkëlqyeshëm anti-rrudhë për fytyrën, duart dhe dekoltenë. Gjethet e bimës, nga ana tjetër, shtypini lehtësisht që të dalin vajrat esenciale dhe aplikojini në pjesët e prekura, ato janë një ilaç i shkëlqyeshëm kundër skuqjes dhe njollave në fytyrë. /gazeta-shqip.com
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *