spot_img
HomeBUJKURënia e çmimit të patates, po dëmton fermerët financiarisht

Rënia e çmimit të patates, po dëmton fermerët financiarisht

spot_img

Kultura e patates zë sipërfaqe të konsiderushme në vendin tonë. Në Komunën e Rahovecit kultivohen mbi 220 ha me patate, ku shumica e kësaj sipërfaqeje kultivohet në ambiente të hapur.

Në fillim të muajit qershor fermerët kanë filluar me plasimin e patateve në tregun vendor, por ajo qka po i dëmton ata është çmimi i ulët, i cili nuk mbulon as koston e prodhimit të kësaj kulture dhe kjo po ndodh për shkak të importit të madhë të patateve nga shtetet fqinje.

Në tregun me shumicë çmimi i patates sillet nga 0.15 deri në 0.20, ndërsa çmimi i farës për mbjellje është blerë me një çmim shumë të lartë deri në 0.95 cent.

spot_img
spot_img
Na Ndiqni
16,985FansLike
2,458FollowersFollow
61,453SubscribersSubscribe
Lexo
spot_img
Lajme të Ngjashme