spot_img
HomeBUJKUProduktet e patateve të Vushtrrisë eksportohen në shtete të BE-së

Produktet e patateve të Vushtrrisë eksportohen në shtete të BE-së

spot_img

Drejtori për Ekonomi, Bujqësi, Pylltari dhe Zhvillim Rural i Komunës së Vushtrrisë, Miran Haliti, ka precizuar se me patate kanë qenë të mbjella 1.129 hektarë në gjithë rajonin e komunës së Vushtrrisë, nga të cilat janë nxjerrë saktësisht 22.580 tonë patate. Xhafer Tahiri, kryetar i Komunës së Vushtrrisë, ka thënë se produktet e patates së Vushtrrisë eksportohet në katër shtete të BE-së.

E njohur në gjithë Kosovën, por edhe jashtë saj, me sipërfaqe të mëdha të mbjella me patate, Vushtrria është bërë eksportuesi më i madh i produkteve të patates në shtetet e BE-së.

Prodhimi i patates këtë vit ka shënuar rënie në krahasim me vitin e kaluar për shkak të dëmeve nga të reshurat dhe përmbytjet, por megjithatë, sipas kultivuesve të patates, rendimentet kanë qenë të kënaqshme.

Drejtori për Ekonomi, Bujqësi, Pylltari dhe Zhvillim Rural i Komunës së Vushtrrisë, Miran Halili, ka thënë se në gjithë rajonin e komunës së Vushtrrisë kanë qenë të mbjella me patate saktësisht 1.129 hektarë, ndërsa rendimenti mesatar, sipas të parit të bujqësisë së Vushtrrisë, ka qenë 20 tonë për një hektarë./zeri

spot_img
spot_img
Na Ndiqni
16,985FansLike
2,458FollowersFollow
61,453SubscribersSubscribe
Lexo
spot_img
Lajme të Ngjashme