spot_img
HomeBUJKUProdhimi i fiqve, gati 22 mijë ton në vit

Prodhimi i fiqve, gati 22 mijë ton në vit

spot_img

Fiqtë kultivohen prej shekujsh në Shqipëri. Në strukturën e pemëve frutore, ky frut zë vendin e tretë për numrin e pemëve në shkallë vendi.

Varietet e ndryshme kultivohen kryesisht në Bradashesh, Roshnik, Tivaras, Krec, etj.

Ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Milva Ekonomi bëri të ditur se në të gjithë vendin numërohen më shumë se 850 mijë rrënjë fiq, të cilat prodhojnë gati 22 mijë tonë fruta në vit.

Në Shqipëri rriten disa lloje fiqsh, disa më të hershëm në prodhim e disa të tjerë më të vonshëm, kryesisht të bardhë dhe të zinj, si edhe varietete të fiqve më të vegjël, të quajtur rreka të cilët dalin në treg në fund të verës./ATSH

spot_img
spot_img
Na Ndiqni
16,985FansLike
2,458FollowersFollow
61,453SubscribersSubscribe
Lexo
spot_img
Lajme të Ngjashme