spot_img
HomeLAJMET E FUNDITPerime të pasura me zink

Perime të pasura me zink

spot_img

Zinku është një nga metalet më aktive, që vepron me acidet duke çliruar hidrogjen. Nga pikëpamja ushqimore, zinku mund të jetë një mineral më pak i njohur se hekuri, kalciumi ose sodiumi, por nuk është më pak i rëndësishme për metabolizmin apo shëndetin tonë. Si magnezi, ashtu edhe zinku është përdorur si një ‘cofactor’ nga një numër i enzimeve kritike. (“cofactor” status i zinkut do të thotë se zinku merr pjesë direkt në aktivitetin e enzimeve.) Në fakt, më shumë se 300 enzime të zinkut janë të njohura për momentin. Edhe një mangësi e zinkut mund të ketë ndikim të gjerë për shëndetin. Imuniteti, riprodhimi, shëndeti i lëkurës, dhe vizioni, janë vetëm disa nga fushat që mund të preken.

Ne ju sjellim disa perime dhe jo perime të cilat janë të pasura me zink:

Spinaq

Kërpudha

Asparagusi apo Shpargu

Misëri

Brokoli

Gruri

Tërshëra

Hudhra

Orizi (sidomos kafe)

Bamja

Kungull i njomë

Arrat dhe farat janë të pasura me proteina, por gjithashtu edhe me zink. Mundohuni të shtoni zink në dietën tuaj me fara si:

Kungulli

Luledielli

Liri

Fara kërpi

Chia

Arrat janë pjesë e një regjimi të ushqimi të pasur me zink, të tilla si: kikirikët, arrat braziliane, arrë, shqeme, bajame dhe arra amerikane./Gazeta Bujku

 

spot_img
spot_img
Na Ndiqni
16,985FansLike
2,458FollowersFollow
61,453SubscribersSubscribe
Lexo
spot_img
Lajme të Ngjashme