spot_img
HomeBUJKUPatatet parandalojnë krizën e ushqimit në Etiopi

Patatet parandalojnë krizën e ushqimit në Etiopi

spot_img

Patate irlandeze kanë penguar një tjetër krizë të madhe ushqimore humanitare në një nga pjesët më të varfra dhe më të largëta të Etiopisë, tha agjencia irlandeze e ndihmave, Concern Worldwide. Shpella e përulur, e paraqitur nga Concern Worldwide në rajonet malore të skajshme të vendit në vitin 2007, kreditohet me një rënie të madhe të mungesës së ushqimit dhe përmirësimeve në ekonominë lokale.

Perimet po lulëzojnë aty ku kulturat e tjera nuk kishin arritur të rriteshin në 3.000 metra mbi nivelin e detit, ku vizitorët madje mund të përpiqen të marrin frymë. Shqetësim në botë, konfirmimi i suksesit të kulturave u morr në kohët e fundit, kur katër qarqe, të cilat u klasifikuan si pikat e nxehta të urisë, u gjetën nga një organizëm i përbashkët qeveritar i OKB-së dhe Etiopisë që të mos ketë më nevojë të menjëhershme për ndihmë humanitare.

Statusi i prioritetit të reagimit ndaj emergjencave ka rënë nga një, që do të thotë se situata është jashtëzakonisht urgjente, në nivelin më të ulët prej tre, që do të thotë se ata kërkojnë monitorim, por nuk kanë më mungesë ushqimesh të mjaftueshme për një jetë aktive dhe të shëndetshme. Ky përmirësim dramatik në katër rrethet me një popullsi të kombinuar prej mbi 704,000 njerëz është e para që nga viti sistemi i matjes së urisë “klasifikimi i nxehtësisë” u prezantua në vitin 2000. /Gazeta Bujku

spot_img
spot_img
Na Ndiqni
16,985FansLike
2,458FollowersFollow
61,453SubscribersSubscribe
Lexo
spot_img
Lajme të Ngjashme