spot_img
HomeBUJKUNesër në Prishtinë mbahet takimi vjetor i ministrave të Bujqësisë së Evropës...

Nesër në Prishtinë mbahet takimi vjetor i ministrave të Bujqësisë së Evropës Juglindore

spot_img

Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural njofton se nesër në Prishtinë, Grupi Drejtues i Punës për Zhvillimin Rural Rajonal në Evropën Juglindore, do të mbajë takimin vjetor të punës së ministrave të Bujqësisë nga Evropa Juglindore, me ç’rast Kosovës do t’i dorëzohet edhe presidenca për udhëheqjen e këtij grupi për periudhën një vjeçare.

Takimi do të hapet nga ministrja në detyrë e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural të Kosovës, Dijana Zhiviq. Ndërsa, pjesëmarrës do të jenë ministrat e Bujqësisë të vendeve, si Shqipëria, Mali i Zi, Maqedonia, Hungaria, Bullgaria, Turqia, Bosnje e Hercegovina, Kroacia, Gjermania, zëvendësministra të tjerë të vendeve të rajonit, si dhe përfaqësues të lartë të Komisionit Evropian, të ambasadave në Prishtinë, të FAO-s, GIZ-it dhe të organizatave të tjera donatore.

Temat kryesore që do të diskutohen në këtë takim do të jenë zhvillimet e ardhshme për sektorët e bujqësisë dhe zhvillimit rural në rajonin e EJL dhe  shqyrtimi i procesit të bashkëpunimit rajonal në fushën e caktuar. Rëndësia e procesit të integrimit në Bashkimin Evropian (BE) për vende/territore të Ballkanit Perëndimor, duke reflektuar dhe progresin e bujqësisë dhe zhvillimit rural do të adresohen gjithashtu gjatë Takimit të Ministrave në Prishtinë, Kosovë. /Gazeta Bujku

spot_img
spot_img
Na Ndiqni
16,985FansLike
2,458FollowersFollow
61,453SubscribersSubscribe
Lexo
spot_img
Lajme të Ngjashme