spot_img
HomeBUJKUKarota e hershme ishte ngjyrë vjollce

Karota e hershme ishte ngjyrë vjollce

spot_img

Nuk është agronom e as bujk, por sociolog, i cili përmes një statusi në rrjetin social ‘Facebook’ ka shkruar për karotën dhe ngjyrat e saj. Ky është Valter Nasufi, nga Shqipëria, që përmes këtij postimi na tregon se kur është zbuluar karota dhe ngjyrat e saj.

Postimi i plotë:

Gjithashtu një nga ngjyrat, pigmentet e hershme të saj ka qenë ajo e verdhë edhe e bardh.

Të gjithë e përdorim në tavolinat tona, por pak dimë për rrugëtimin e saj përgjatë historisë.
Për herë të parë karota u zbulua në Afganistan, përpara viteve 900. Prej aty u përhapen me vonë pas viteve 900 në Iran dhe Arabi. Ndërsa, një shekull me vonë u përhapen në Siri dhe Afrikën Veriore. Ndërkaq, Evropa u njoh me karotat vetëm në shekullin XI, Spanja ishte e para, pastaj me vonë Italia. Duke Vazhduar kështu rrugëtimin e saj në vendet e Evropës Perëndimore dhe në Azi.

Ndërsa sot ajo përbehet nga pesë ngjyra kryesore. Portokall, e verdhë, e kuqe, a bardh dhe vjollce./Gazeta Bujku

spot_img
spot_img
Na Ndiqni
16,985FansLike
2,458FollowersFollow
61,453SubscribersSubscribe
Lexo
spot_img
Lajme të Ngjashme