spot_img
HomeBUJKUE pazakontë: Në Indi lind viçi me dy koka

E pazakontë: Në Indi lind viçi me dy koka

spot_img

Nuk ka ende një emër, por tashmë është i jashtëzakonshëm. Është një viç si askush tjetër që ka lindur më 15 janar, në një fermë në Gangaikondan, në Indinë jugore. Ky viç i vogël ka lindur me dy koka, të varura në të njëjtin trup.

Dy koka, katër sy, dy veshë dhe dy gojë, për të njëjtin trup. Një video e transmetuar nga CNN  dhe Daily Mail tregon radhët e shikuesve që mblidhen përpara asaj që është atraksioni i ri i këtij fshati të vogël indian. Ne e shohim kafshën që vuan nga policefalia, një anomali gjenetike e rrallë, por jo e paprecedentë, pasi një viç me dy koka i quajtur Lucky kishte lindur tashmë në vitin 2016 në një fermë në Kentaki në Shtetet e Bashkuara. Edhe më vonë, në gusht 2020, një tjetër viç me bicefali lindi në provincën Guizhou në Kinën juglindore.

Kjo anomali gjenetike rezulton nga dëmtimi i pësuar në sistemin nervor gjatë zhvillimit dhe ndarjes së embrioneve. Shkencëtarët nuk e dinë saktësisht nëse dy kokat janë plotësisht të pavarura nga njëra-tjetra, sepse këto ekzemplarë të rrallë për fat të keq kanë një jetëgjatësi shumë të kufizuar, për shkak të keqformimit të tyre./Gazeta Bujku

spot_img
spot_img
Na Ndiqni
16,985FansLike
2,458FollowersFollow
61,453SubscribersSubscribe
Lexo
spot_img
Lajme të Ngjashme