spot_img
HomeBUJKUÇikorja

Çikorja

spot_img

Çikorja (Cichorium intibus L) është bimë dy vjeçare e familjes Compzite. Në vitin e parë formon rozetën e gjetheve dhe frytrrënjorin ndërsa në vitin e dytë formon kërcellin lulor dhe jep farë.

Në vendin tonë është shumë pak e njohur.

Ka kërkesa modeste ndaj temperaturave. Fara fillon të mbijë në temperaturë 2 0C, ndërkaq temperature optimale për rritje është 16 – 20 0C.

Prodhimi më i lartë arrihet në tokat e thella, me strukturë të mirë. Kultivimi i saj bëhet me mbjellje direkte të farës.

Mbjellja e farës në kushtet tona bëhet gjatë muajit prill. /Gazeta Bujku

spot_img
spot_img
Na Ndiqni
16,985FansLike
2,458FollowersFollow
61,453SubscribersSubscribe
Lexo
spot_img
Lajme të Ngjashme