Search

Category: SHËNDET

Udhëzimi për sasitë e ushqimeve

‘Magjia’ e planit ushqimor qëndron te kombinimi i ushqimeve brenda ditës, dhe masave të ushqimit. Pra, ushqimet brenda ditës janë të balancuara dhe në masë...

Dobitë shëndetësore të mjaltit të gështenjës

Bletaria ka lidhje të drejtpërdrejtë dhe varësi të ndërsjellët me gështenjën. Gështenja përbën një kullosë ideale për bletët. Lulet e gështenjës janë...

Hani kos si një meze para çdo vakti, këto janë përfitimet

Konsumimi i kosit si një meze para ngrënies mund të lehtësojë inflamacionin, hipertensionin dhe rritjen e shëndetit të zorrëve, është gjetur një studim i ri....

Përfitimet shëndetësore të luleshtrydheve

Të bukura për t’u parë, të mira për tu ngrënë dhe për shëndetin e bukurinë. Flasim për luleshtrydhet, shijen e kuqe të pranverës. Forma e tyre si zemër...

Vlerat shëndetësore të dudave të zi

Për të shëruar diabetin me ndihmën e manit të zi përgatitni çaj sipas recetës të cilën mund ta lexoni në vijim. Mani i zi është shumë i shëndetshëm, i...

Si duhet të ushqehen agjëruesit gjatë muajit të Ramazanit?

Nga Ajshe Leka Muaji Ramazan është muaj i agjërimit për të gjithë besimtarët myslimanë. Gjatë kësaj periudhe, përpos disa ndalesave të caktuara, sipas...

Alergjitë në ushqime

Nga Ajshe Leka Nëse keni alergji në ushqime, sistemi juaj imunitar (mbrojtës) do të reagojë në mënyrë negative, zakonisht për shkak të një prej proteinave që...

Perime të pasura me vitaminën C

Vitamina C është një nga vitaminat më të nevojshme për organizmin tonë, veçanërisht gjatë stinës së dimrit. Roli i saj është i pazëvendësueshëm në...

15 përfitime shëndetësore të lëngut të shegës

Lëngu i shegës përmban më shumë se 100 lëndë ushqyese. Fruta e shegës është përdorur për mijëra vjet si ilaç. Sot, lëngu i shegës është duke u...

10 ushqimet me përmbajtje më të lartë antioksiduese

Antioksidantët mund të jenë më të thjeshtë për t’u shtuar në dietën tuaj sesa mendoni. Bazuar në pikët ORAC më poshtë do të gjeni disa nga ushqimet...