spot_img
HomeKËSHILLA11 këshilla për zgjedhjen e frutave dhe perimeve më të shijshme kur...

11 këshilla për zgjedhjen e frutave dhe perimeve më të shijshme kur bëni pazar

spot_img

Ky artikull do t’ju ndihmojë të zgjedhni më mirë frutat dhe perimet e pjekura dhe të shijshme në supermarkete, veçanërisht nëse preferoni mollë me shkëlqim.

Bright Side ka përmbledhur disa këshilla dhe rekomandime për atë që duhet t’i kushtoni vëmendje, nëse doni të zgjedhni fruta dhe perime të dobishme.

1. Domate

A Cook Aksionet 11 Këshilla për zgjedhjen e perimeve shijshme dhe frutat, dhe Këshilla e saj ka vlerë pas

Shumë njerëz mendojnë se domate në degë janë më të freskëta dhe prandaj i zgjedhin ato. Në të vërtetë, një kërcell nuk është tregues i freskisë, por i gjelbërimit të domates. Domatet e pjekura bien nga hardhia vetë. Nëse një hardhi ende mban ato, kjo do të thotë se domatet ishin prerë përpara se të piqen. Këto domate kanë shumë pak vitamina dhe elemente të dobishme.

Ngjyra e një domate të mirë duhet të jetë homogjene dhe e ngopur, pa zona të gjelbra. Për më tepër, era e saj duhet të jetë e këndshme. Është shumë e lehtë për të gjetur domatet të nitrateve në një dyqan – ato janë elastike, por jo të qëndrueshme. Domatet e mira duhet të jenë të buta në prekje.

2. Shalqi

A Cook Aksionet 11 Këshilla për zgjedhjen e perimeve shijshme dhe frutat, dhe Këshilla e saj ka vlerë pas

Shalqiri më i shijshëm dhe më i ëmbël piqet në periudhën nga gjysma e dytë e gushtit deri në fund të shtatorit. Disa prodhues i spërkasin shalqinjtë me plehra azotike dhe nxitës të rritjes duke i përpjekur më shpejt për t’i korrur. Të gjithë shalqinjtë i thithin këto substanca të rrezikshme dhe kjo është arsyeja pse ju nuk duhet t’i blini ato në rrugë. Është e njëjta arsye pse nuk duhet të blini shalqinj që janë prerë – ato mund të përmbajnë shumë mikrobe.

Zgjedhni një shalqi të mesme. Shalqiri i pjekur gjithmonë ka njolla të verdha apo edhe ngjyrë portokalli, mirëpo jo të bardhë. Një bisht i tharë tregon që shalqiri është i pjekur. Megjithatë, nëse bishti është i gjelbër, me siguri që shalqiri është këputur nga kopshti shumë herët dhe nuk do të ju dal i pjekur. Trokisni një shalqi me grushtin tuaj – frutat e pjekura bëjnë tinguj.

3. Speca zile

A Cook Shares 11 Tips on Choosing Tasty Vegetables and Fruits, and Her Advice Is Worth Following

Kur bleni një spec jeshil, të kuq apo të verdhë të llojit ‘zile’ (bell pepper) kthejeni atë dhe shikoni në pjesën e poshtme. Nëse shihni 3 pjesë të ndara do të thotë se është një spec “mashkull”.

Nëse ka 4 të ndara si këto në foto do të thotë se është një spec “femër”. Sipas “Bright Side” specat “femër” janë më të ëmbla dhe është më mirë që ato t’i përdorësh të freskëta, në sallata dhe gatime që nuk kërkojnë një përpunim më të gjatë në kohë.

Ndërsa, specat “meshkuj” janë më të fortë dhe aroma e tyre është më e thellë. Kështu që, specialistët rekomandojnë të përdoren shumë mirë për të tjera gatime të ndryshme që kërkojnë më shumë përpunim, sipas dëshirës suaj.

4. Molla

A Cook Shares 11 Tips on Choosing Tasty Vegetables and Fruits, and Her Advice Is Worth Following

Zgjedhni molla të mesme. Një mollë duhet të jetë e fortë dhe e rëndë nga pesha. Mos blini molla me shkëlqim. Në mënyrë që fruta të duken të mirë, prodhuesit iu hedhin rrëshirë natyrore.

Kur bleni një mollë të gjelbër, i kushtoni vëmendje një rrjetë gri pranë gjethes – nëse është aty, kjo do të thotë se molla është pjekur. Është më mirë që të bleni molla gjatë sezonit, pasi ato janë më të shijshëm dhe më të pasur me vitamina; ato janë më pak ushqyes në muajt e tjerë.

5. Qershi

A Cook Shares 11 Tips on Choosing Tasty Vegetables and Fruits, and Her Advice Is Worth Following

Blini qershi gjatë sezonit qershor apo korrik. Ato janë më ushqyese, më të shijshme dhe më të lira në këtë kohë. Kontrolloni qershitë me prekje para se t’i blini. Ato nuk duhet të jenë shumë solide ose shumë të buta dhe nuk duhet të ketë lagështirë mbi to. Qershitë duhet të jenë me shkëlqim dhe të ngopur me ngjyra. Sa më e errët të jetë ngjyra e kuqe, aq më e mirë është qershia, pasi tregon se ajo është plotësisht e pjekur. Gjithashtu kontrolloni dhe bishtat; ato duhet të jenë të gjelbërta dhe me fleksibilitet, ndërkohë që në momentin që ruhen, marrin një ngjyrë si vishnje në të kafenjtë.

6 Kumbulla 

A Cook Shares 11 Tips on Choosing Tasty Vegetables and Fruits, and Her Advice Is Worth Following

Kur blini kumbulla, zgjedhni fruta me një ngjyrë homogjene. Gjithashtu, shmangni blerjen e kumbullës së plasaritur, si dhe kumbulla të dendura me njolla dhe lëndime të tjera. Një kumbull duhet të jetë e rëndë, me një erë të këndshme dhe të ëmbël. Nëse lëkura e frutave ka një shtresë të hollë të bardhë, kjo do të thotë se këto kumbulla janë vjelë kohëve të fundit. Kushtojini vëmendje bishtave apo kërcellëve – një kumbull e pjekur duhet të ketë një bishte apo kërcell të pjekur.

7. Kastravecët 

A Cook Shares 11 Tips on Choosing Tasty Vegetables and Fruits, and Her Advice Is Worth Following

Kur të bleni kastravecë zgjedhni ato të fortët, pa njolla në lëkurë. Ngjyra e tyre duhet të jetë e gjelbër e errët dhe pa njolla të verdha, që shfaqen kur kastraveci ka kaluar pikun e pjekjes. Në këtë pikë, kastravecët kanë tendencën të lëshojnë aroma të këqija.Nëse kastraveci është i  freskët, ngjyra e lëkurës së saj duhet të jetë e ngopur, pa asnjë shkëlqim. Në qoftë se lëvorja është shumë e ndritshme mund të sinjalizojë se kastravecët janë fekonduar nga nitratet dhe janë të mbuluara me dyllë. 

Kushtojini vëmendje bishtit – nëse është i tharë dhe i thatë, kjo është një shenjë se kastravecët janë pjekur. Blini kastravecët që janë të mesme, dhe rreth 4 deri në 6 inç të gjatë. Perimet e mbingarkuara kanë një shije të holluar me ujë dhe të hidhët dhe të pakëndshëm. Njollat, plasaritjet dhe plagët në sipërfaqen e kastravecit janë gjithashtu të papranueshme.

8. Banane 

A Cook Shares 11 Tips on Choosing Tasty Vegetables and Fruits, and Her Advice Is Worth Following

Pikat e vogla në lëvoren e bananeve tregojnë se ato janë pjekur dhe janë të gatshme të konsumohen. Megjithatë, ju nuk duhet të ruani këtë lloj banane për më shumë se dy ditë.

Gjithashtu, mos blini banane me pika të zeza të mëdha – për arsye se ajo është në proces të prishjes brenda. Madhësia e frutave nuk ka rëndësi kur bleni banane, nëse nuk jeni duke zgjedhur midis bananeve të vogla dhe bananeve që janë në një madhësi normale. Bananet e vogla janë gjithmonë të ëmbla, por ato janë gjithashtu më të shtrenjta.

9. Dardha

A Cook Shares 11 Tips on Choosing Tasty Vegetables and Fruits, and Her Advice Is Worth Following

Dardhat e pjekura mund të identifikohen shumë lehtë nga një aromë e ndritshme. Fruti në vetvete nuk duhet të jetë as shumë i fortë, as i butë dhe nuk duhet të ketë dëmtime në lëvoren e saj. Pikat e ngjyrë kafe pranë bishtit tregojnë se fruti nuk është i freskët. Ka lloje të dardhave që mbajnë një ngjyrë të gjelbër të ndritshme, por në shumicën e rasteve një “skuqje” e vogël është një tregues i mirë i pjekurisë së pemës.

10. Kivi

A Cook Shares 11 Tips on Choosing Tasty Vegetables and Fruits, and Her Advice Is Worth Following

Kur zgjedhni kivi, vendosni një frutë midis gishtit ta madh gishtit tregues dhe shtypeni atë – fruti i pjekur nuk do të jetë i butë, por elastik. Gjithashtu, i kushtoni vëmendje aromës – kivi duhet të jetë i butë dhe i fortë pa asnjë dëmtim.

11. Limoni

A Cook Shares 11 Tips on Choosing Tasty Vegetables and Fruits, and Her Advice Is Worth Following

Një limon i pjekur ka lëkurën me shkëlqim sikur të ishte lëmuar. Gjithashtu, kushtojuni vëmendje butësisë së lëvores  – limonët që janë vjelë nga pema e limonit për herë të parë kanë një lëvore të butë. Përqendrimi i elementeve të dobishme në to është më i lartë se në frytet e korrjeve të mëtejshme. Lëkura që është shumë e trashë zakonisht është peshon më shumë se frutat me lëvore të hollë, por ato kanë më pak tul.

Bonus: Si të zgjedhni një avokado

A Cook Shares 11 Tips on Choosing Tasty Vegetables and Fruits, and Her Advice Is Worth Following

Kur ju zgjedhni një avokado, gjëja e parë që duhet të bëni është t’i kushtoni vëmendje ngjyrës së saj. Frutat e pjekura zakonisht janë shumë më të errëta. Por mbani në mend se ka lloje avokado që mund të qëndrojnë me gjelbërim të përhershëm. /Gazeta Bujku

spot_img
spot_img
Na Ndiqni
16,985FansLike
2,458FollowersFollow
61,453SubscribersSubscribe
Lexo
spot_img
Lajme të Ngjashme