Search

Tetë përfitime të çajit të mollës

109

Konsumimi i çajit të mollës është një mënyrë e ngrohtë dhe qetësuese për të shtuar një llojllojshmëri në dietën tuaj, duke përfituar gjithashtu nga një numër i vetive të saj ushqyese.

Çfarë është çaji molle?

Çaji i mollës është një variant i veçantë i çajit që përfshin pjekjen e mollës së freskët së bashku me çajin e zi dhe disa erëza. Ndërsa përgatitja e këtij çaji merr më shumë kohë sesa çaja të tjerë, aroma e saj unike e bën atë të me vlerë. Mollët janë të njohur për posedimin e shumë lëndëve ushqyese dhe antioksidantë, duke i bërë ato një nga frutat më të njohura në mbarë botën. Prandaj, nuk është befasi që një kombinim i mollëve, çajit dhe erëzave ushqyese të jetë një forcues për shëndetin. Përveç kësaj, bën edhe për një pije të mrekullueshme sezonale, veçanërisht kur mollët janë në stinë e vjeshtës.

Përfitimet e çajit të mollës

Përfitimet e çajit të mollës përfshijnë rritjen e imunitetit, lehtëson inflamacionin dhe ndihmon në humbjen e peshës.

Sistemi i imunitetit

Janë bërë shumë hulumtime për përfitimet shëndetësore të mollëve, dhe për rritjen e sistemit imunitar kundër  sëmundjeve autoimune, është një nga gjërat më të mira për të shtuar në dietën tuaj. Sëmundja e Parkinsonit, në veçanti, ka qenë e lidhur me përbërësit aktivë në mollë, të cilat lëshohen me përgatitjen e këtij çaji.

Anti-inflamator

Me nivele të mira të vitaminave dhe mineraleve, si dhe komponimeve anti-inflamatore, ky çaj mund të zbutë nyjat tek pacientet me sëmundje e artritit, si dhe të lehtëson dhimbjet e kokës dhe muskujve të lënduar.

Shëndeti i zemrës

Ky çaj ka përbërës aktivë për uljen e nivelit të kolesterolit dhe presionit të ulët të gjakut, jo vetëm që ju ndihmon të relaksoheni, por gjithashtu ju mbron shëndetin tuaj kardiovaskular duke ulur rrezikun e aterosklerozës, sulmeve në zemër.

Shikimin

Flavonoidet dhe phytonutrients të tjera të pranishme në këtë çaj mund të ndihmojnë në parandalimin e degjenerimit makular dhe mbrojnë shikimin tuaj kur të rriteni.

Kapsllëku

Shumë njerëz e fillojnë ditën e tyre me këtë pije, siç dihet çaji i mollës stimulon sistemin e tretjes dhe do t’iu mbajë larg kapsllëkut gjatë gjithë ditës.

Për kocka të shëndetshme

Ky çaj ofron nivele të larta të magnezit, natriumit, kaliumit, vitaminës C dhe përbërësve të tjerë kryesorë për ndërtimin e muskujve dhe eshtrave të forta dhe uljen e rrezikut për osteoporozën kur ju moshoheni.

Diabet

Përbërjet polifenolike kanë qenë prej kohësh të lidhura me efektet në sheqerin në gjak brenda trupit. Meqë çaji i mollës ka kaq shumë komponime fenolike të përziera me mollët dhe vetë çajin, kjo mund të ju ndihmojë në rregullimin e simptomave diabetike.

Si të bëni çaj molle?

Përgatitja e çajit të mollës në shtëpi është shumë e lehtë, me kusht që të keni pak kohë dhe disa mollë në kuzhinën tuaj.

Përbërësit

3 mollë mesatare të qëruara
1 shkop kanellë
2 lugë sheqer

Përgatitja

Hedhim lëkurën e mollëve në një tenxhere me ujë të valuar.
Shtojme shkopin me kanellë dhe sheqerin.
Pasi kanë zier për rreth 10minuta, kullojmë nga çaji lëkurën e mollëve dhe më pas është gati.

Shënim: Shumë njerëz e shërbejnë këtij pije të ftohtë, por gjithashtu mund të shërbehet menjëherë pas përgatitjes.

Efektet anësore të çajit të mollës

Ekzistojnë shumë pak efekte anësore të çajit të mollës, por ata njerëz që janë alergjikë ndaj mollës duhet të shmangin këtë pije. Për më tepër, nëse jeni shtatzënë, sigurohuni që të përgatitni çaj molle të dekafeinuar, pasi që zakonisht nuk është e këshilluar kofeina në shtatzëni. Në përgjithësi, përdorni me masë konsumimin e çajit, si me çdo pije shëndetësore ose ilaç. /Gazeta Bujku
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *