Search

Si të luftojmë dhe të lehtësojmë simptomat e astmës me anë të smothieve shtatë ditore?

144

Brokolit janë treguar të rrisin nivelet e komponimeve antioksiduese që kontrollojnë inflamimin e rrugëve të frymëmarrjes të shoqëruara me astmën bronkiale. Receta e këtyre smothieve tregon një kombinim të nutrientëve që mendohet të lehtësojnë simptomat e astmës.

Dita e parë:
1 avokado mesatare organike
1 kivi organik
1/2 e filxhanit me brokoli
1 lugë çaji fara luledielli
1/2 e filxhanit akull të grimcuar
1 gotë e gjysmë lëng portokalli të freskët
1 lugë mjaltë

Përgatitja: Pastrojeni dhe hapni avokadon, qërojeni kivin, pastrojeni brokolin tërësisht nën ujë të ftohtë të rrjedhshëm. Vendosni avokadon, kivin, brkolin, farat e lulediellit, lëngun e portokallit dhe akullin e grimcuar dhe të gjitha përzieni në një blender të kapacitetit të madh. Shtoni pak mjaltë, nëse dëshironi dhe përzieni për disa sekonda më shumë. Smothie i përgatitur mund të konsumohet brenda ditës.

Dita e dytë:
1 avokado mesatare organike
1 portokall
1/2 e filxhanit me brokoli
1 lugë çaji fara luledielli
1/2 filxhan akull i grimcuar
1 gotë e gjysmë lëng portokalli të freskët
Mjaltë

Dita e tretë:
1 avokado mesatare organike
2 dardha
1/2 e filxhanit me brokoli
1 lugë çaji fara luledielli
1/2 filxhan akull i grimcuar
1 gotë e gjysmë lëng portokalli të freskët
Mjaltë

Dita e katërt:
1 avokado mesatare organike
1 mandarinë
1/2 e filxhanit me brokoli
1 lugë çaji fara luledielli
1/2 filxhan akull i grimcuar
1 gotë e gjysmë lëng portokalli të freskët
Mjaltë

Dita e pestë:
1 avokado mesatare organike
1 mollë e gjelbert
1/2 e filxhanit me brokoli
1 luge çaji fara luledielli
1/2 filxhan akull i grimcuar
1 gotë e gjysmë lëng portokalli të freskët
Mjaltë

Dita e gjashtë:
1 avokado mesatare organike
1 spec me ngjyrë të verdhë
1/2 e filxhanit me brokoli
1 lugë çaji fara luledielli
1/2 filxhan akull i grimcuar
1 gotë e gjysmë lëng portokalli të freskët
Mjaltë

Dita e shtatë:
1 avokado mesatare organike
1 fetë ananasi i freskët
1/2 e filxhanit me brokoli
1 lugë çaji fara luledielli
1/2 filxhan akull i grimcuar
1 gotë e gjysmë lëng portokalli të freskët
Mjaltë

/Gazeta Bujku

Përgatiti: Ajshe Leka / konsulente për nutricion dhe dietologji: fb.com/nutricistedietologe
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *