Search

Përfitimet shëndetësore të manaferrave

296

Disa studime kanë treguar se manaferrat janë një frut i mirë edhe për ata që vuajnë nga diabeti i tipit 2.
Lëkura juaj qëndron e re dhe e freskët me manaferra falë antioksidantëve dhe vitaminave që gjenden tek manaferrat.

Përmbajnë:
• Vitaminë C
• Antocianine, nje antioksidues i fuqishëm dhe me veprim anti-inflamator. Veprimi anti-inflamator ndihmon në mbrojtjen e sistemit urinar.

• Karotenoide, bllokojnë radikalet e lira – armiku kryesor i qelizave – parandalojnë plakjen e parakohshme dhe forcojnë sistemin imunitar.

• Fitoestrogenet, kanë një veprim të butë që i ngjan asaj të estrogjenit të sekretuar nga organizmi femëror. Ato zvogëlojnë rrezikun e trombozës, arrhythmave kardiake, kolesterolit më të ulët dhe triglicerideve dhe rregullojnë presionin e gjakut.

• Metale dhe elementët gjurmë, janë burime të pasura të hekurit, kalciumit, magnezit, fosforit, kaliumit dhe selenit. Prania e tyre në sasi të mjaftueshme në trup është thelbësore për shumë funksione vitale.

Përgatiti: Anila Kalleshi / Gazeta Bujku e boton me leje të autores https://anilakalleshi.com
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *