Search

Përfitimet shëndetësore të kurkumës

117

Turmeriku është një erëz indiane dhe zakonisht përdoret në gatimet aziatike, ka shije të ngrohtë, të hidhur dhe përdoret shpesh jo vetëm në kuzhinë po edhe në kozmetikë.

Turmeriku përdoret për artrit, urth, dhimbje nyjesh, dhimbje stomaku, sëmundje Crohn dhe kolitit ulçeroz,, hemorragji, diarre, humbje të oreksi, probleme të mëlçisë, Helicobacter pylori (H. pylori), ulçerat e stomakut, sindromi i irritimit të zorrëve (IBS), çrregullimet e fshikëzës së tëmthit, kolesterolin e lartë, inflamacion e lëkurës nga trajtimi i rrezatimit dhe lodhjen.

Përdoret gjithashtu për dhimbje koke, bronkit, ftohje, infeksione të mushkërive, fibromyalgia, lebra, ethe, probleme menstruale, kruarje të lëkurës, shërim pas operacionit dhe kancer. Përdorime të tjera përfshijnë depresionin, sëmundjen e Alzheimerit, ënjtjen në shtresën e syrit, diabetin, krimbat, sëmundja autoimune quajtur Systemic Lupus Erythematosus (SLE), tuberkulozë, inflamacion urinar të fshikëzës dhe probleme të veshkave.

Vaji esencial i turmerikut përdoret në parfume dhe si aromatizues dhe ngjyrosës në ushqime.

Gazeta Bujku e boton me leje të Radio Ejani / https://www.facebook.com/RadioEjaniFM106/?tn-str=k*F
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *