Search

Gjashtë ushqimet e gjelbërta që ndihmojnë trupin për më shumë energji

232

Më poshtë janë disa prej tyre:

Kivi: Përmban 85 për qind të vitaminës C që ju jep sasi të mjaftueshme të vitaminave në baza ditore. Nëse konsumoni rregullisht vitaminën C, ndihmon ata që kanë probleme me kollën dhe personat që vuajnë nga astma.

Avokado: Përmban më shumë vitamina dhe minerale, përfshirë vitaminën E. Është e preferueshme për thonjtë dhe flokë të shëndetshëm.

Çaji jeshil: ndihmon trurin tuaj të funksionojë dhe zvogëlon shanset e kancerit. Gjithashtu ndihmon në uljen e yndyrës dhe zvogëlimin e peshës. Është shumë e mirë për relaksimin e mendjes dhe trupit. Mund të konsumohet me limon ose mjaltë.

Ullinjtë e gjelbër: Janë shumë të pasura me vitamina dhe ndihmon në kontrollin e niveleve të kolesterolit në gjak.

Kastraveci: Përmban 95 për qind ujë, i cili është shumë i dobishëm për shëndetin tuaj. Kur hani kastravec, trupi juaj do të pastrohet nga toksina, lëkura juaj do të jetë e freskët dhe do të fitojë më shumë vitamina.

Spinaqi:  Ka sasi të mëdha të hekurit që ndihmon në rregullimin e hekurit në trupin tuaj. Kjo është një nga ushqimet e preferuara për gratë shtatzëna, sepse në kohën kur trupi i tyre ka nevojë për sasinë më të madhe të hekurit. Ka vitamina A, vitamina B2, vitamina C dhe vitamina K.

Përgatiti: Albina Alija / Gazeta Bujku
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *