Search

Fruta dhe perime për muajin dhjetor

177

Muaji dhjetor është një muaj i pasur me ushqime antioksidant dhe pastrues. Nutricionistja Ajshe Leka këshillon të konsumoni fruta dhe perime të sezonit të dimrit.

Por cilët janë produktet e freskëta të muajit dhjetor? 

Fruta: Mollë ,dardhë, portokall, ftoi, hurma, ullinj, arra, bajamja, stikat, lajthi, patatja, limoni, gështenja.

Perimet: Brokoli, lulelakër, kërpudha, lakër sallatë, prasi, lakër brukseli, karota, panxhar i kuq, rrepa, selino (gjeth), rilka, majdanoz, kopër, labot, endivia, çikore, nenexhik(menta), finok, fasulja, qepa, hudhra./Gazeta Bujku
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *