Search

Category: TURIZËM

Flamingot në parkun Divjakë- Karavasta destinacion i bukur për fundjavën

Flamingot, zogjtë me qafën e hollë dhe të harkuar dhe me këmbët e hijshme, kanë “pushtuar” lagunën e vogël në pjesën jugore të parkut Divjakë-Karavasta,...

Fusha me livando në Koplik, triumfon mes 35 mijë fotografive

“Colours of Albania” shpalli 5 fotografitë më të bukura të edicionit të 4 në një festë që i dha jetë për një natë kalasë së Rozafës. Fusha me...

Kuzhina e Pukës, rrit konkurrencën në sektorin e turizmit

Kuzhina lokale, si ofertë turistike për zonën ndërkufitare Shqipëri-Mali i Zi, synon të rrisë konkurrencën në sektorin e turizmit si dhe do të rrisë vlerat...

​Fshati Zogaj, thesari turistik mes madhështisë natyrore dhe freskisë së alpeve

Shqipëria është një thesar turistik e cila ka shumë për të zbuluar. Vendet turistike për tu eksploruar nga turistët vendas dhe të huaj janë të shumta nga...

Burimi i Istogut, atraksioni më i njohur i kësaj komune

Istogu është njëri prej vendeve që ka bukuri të shumta natyrore, me vende atraktive për rekreacion dhe turizëm. Rrëzë bjeshkëve, rrjedh lumi i Istogut, i...

 Moronica, parku qe i jep frymë Junikut

Gazetari Ardian Gaxherri sjell bukuritë e parkut te Junikut. Moronica ka natyre, shtigje të ecjes, dhe shumë kënaqësi të tjera të cilat mund ti përjetoni nëse...

 Fshati Molliq, një bukuri që duhet vizituar

Gazetari Ardian Gaxherri sjell bukuritë e fshatit Molliq në rrafshin e Dukagjinit. Është Potoku, ai që i jep freski banorëve të kësaj ane me natyrën e qetë dhe...

10 ujëvara më të mahnitshme nga e gjithë bota

Në të katër skajet e planetit ka ujëvara madhështore dhe “katedrale” ujore, në të cilat natyra ofron një spektakël mahnitës. Ujëvarat janë një nga...

16 arsye për të vizituar Kosovën sipas ‘Sweedishnomad’

Kosova është një vend i vizituar nga turistët e huaj por jo në masë të madhe. Por ueb-faqja, swedishnomad ka realizuar një shkrim të bukur ku tregon se pse...

Për pushime të paharruara vizitoni këto vende

Nëse keni kursyer mjaftueshëm gjatë vitit dhe normalisht nëse keni vizë Schengen, urgjentisht vizitoni vendet e Europës Qendrore. Nga Polonia në Slloveni do të...