Search

Category: MJEDIS

Sot fillon faza e dytë e dezinsektimit hapësinor në Prishtinë

Prej sot fillon faza e dytë e dezinsektimit hapësinor në Prishtinë. Dezinsektimi do të bëhet çdo ditë duke filluar nga ora 20:00 deri në orën 00:00, sipas...

Gjilan, nesër nis faza e parë e dezinsektimit, apelohen bletarët t’i mbyllin shtëpitë e bletëve

Drejtoria e Shëndetësisë dhe Mirëqenies Sociale në Gjilan, të enjten hënën fillon me fazën e parë të dezinsektimit hapësinor, e cila përfshin qytetin dhe...

Dita botërore kundër shkretëzimit dhe thatësirës

Sot, me 17 qershor në mbarë botën shënohet Dita Botërore e Luftës kundër Shkretëzimit dhe Thatësirës, qëllimi i së cilës është rritja e ndërgjegjësimit...

Britania e Madhe, me vendim të madh: zero emetim gazrash deri në vitin 2050

Britania do të ashpërsojë objektivat e saj për të luftuar ndryshimet klimatike duke u angazhuar për zero emetim të gazrave serrë deri në vitin 2050. Qeveria...

Sot fillon faza e parë e dezinsektimit hapësinor në Komunën e Prishtinës

Pas përgatitjeve të nevojshme, sot fillon faza e parë e dezinsektimit në Komunën e Prishtinës, gjatë së cilës do të dezinsektohet një sipërfaqe e...

Në Ditën Botërore të Mjedisit, Matoshi apelon për kujdes ndaj mjedisit

Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, sot ka shënuar Ditën Botërore të Mjedisit me aktivitete të ndryshme në Parkun e Gërmisë në Prishtinë. Me...

Pas Karavastasë, pelikani Kaçurrel ‘vallëzon’ në liqenin e Shkodrës

Deri më tani e kishim parë vetëm në Lagunën e Karavastasë, aty ku prej disa vitesh ka nisur një projekt për mbrojtjen dhe mbarështimin e tij. Por, pelikani...

Fotografi Arian Mavriqi xhiron shqiponjën duke e ushqyer të voglin e saj me hardhucë

Fotografi i njohur dhe një prej administratorëve të grupi Wildlife – Albanian Photographers, Arian Mavriqi, ka arritur të xhiroj shqiponjën Boteo në...

Parku ‘Gërmia’, numëron më shumë se 55 lloje të zogjve

Është gazetari Ardian Gaxherri, ai i cili ju sjell storien rreth shumëllojshmërisë së zogjve në Parkun “Gërmia” në kryeqytet. Se sa lloje të zogjve...

Reagon MMPH-AMMK: Çdo institucion që vret kafshët e mbrojtura me ligj do të padisim

Pas publikimit të informacionit për vendimin e Agjencisë së Pyjeve të Kosovës për vrasjen e Ariut të Murrmë, AMMK njofton opinionin publik që ky vendim është...