Search

Category: LAJMET E FUNDIT

Drejtori i BPZHR-së Berat Duraku viziton përfituesin e grantit për stallë në vlerë prej 95.000 euro

Drejtori i Bujqësisë Berat Duraku, së bashku me drejtorin e Urbanizmit z. Rumir Zhuniqi, vizituan fermerin Baki Gashi në Bratotin, i cili është ndër fermerët më...

Gjilani shpërndau 31 mëshqerra për blegtorët

Drejtoria e Bujqësisë në Gjilan, e mbështetur nga organizata për zhvillim rural “Mëshqerra”, ka shpërndar sot 31 mëshqerra barsë për blegtorët e kësaj...

Komuna e Skenderajt në bashkëpunim me CARITAS-in ndajnë e grante për fermerë

Kryetari i Komunës së Skenderajt, Bekim Jashari, ka pritur sot në takim përfaqësuesen  e Caritas-it Zviceran për Kosovë, Vera Haag Arbenz, me të cilën ka...

Spinaqi i kuq – Barishtja e mrekullueshme për organizmin

Kur përmendet fjala spinaq, përpara syve na vjen një tufë gjethesh jeshile shumë të shëndetshme për organizmin. Por spinaqi, nuk gjendet vetën në ngjyrën e...

Komisioni Evropian ndalon pesticidet Bayer të dëmshme për bletët dhe njerëzit

Komisioni Evropian ka marr vendim që të mos rinovojë miratimin për një lloj pesticidi që është i dëmshëm për bletët, duke ndaluar në mënyrë efektive...

Këshilli i Agrobiznesit Shqiptar ofron konsulencë për Grante të Programi IPARD

Këshilli i Agrobiznesit Shqiptar (KASH),  me një eksperiencë të gjate në drejtim të dhënies  se asistencës, për përgatitjen e dosjeve të subjekteve që...

Ndikimi i temperaturave të ulëta dhe ngricave pranverore në mollë, kumbull dhe rrush

Rreziqet kryesore që lidhen me temperaturat e ulëta ekstreme të dimrit dhe ngricat pranverore Molla, kumbulla dhe rrushi i verës përballen me shumë rreziqe të...

AKU bllokon 4.032 ton marmalatë nga Serbia

Nga kontrollet e kryera prej  Drejtorisë Rajonale të AKU-së Shkodër në Pikën e Inspektimit Kufitar Hani i Hotit u konstatua një sasi prej 4.032 ton produkt...

Ferma e deleve në fshatin Pllajnik të komunës së Dragashit

Opoja është një vendbanim malor që shtrihet në pllajen e maleve të Sharrit, në lartësinë mbidetare rreth 1350 m. Kushtet e këtyre viseve me kullosa të pasura...

Gazpromi rus në krizë, bie kërkesa dhe çmimi për gazin rus

Fillim viti nuk nis mbarë për gjigantin energjetik rus, Gazprom, që është kompania më e madhe ruse. Gazeta ruse ‘The Moskow Times’ ka shkruar se gjatë...