Search

Category: LAJMET E FUNDIT

Kështu do të mbajë moti për ditën e premte dhe fundjavë

Anticikloni i Azoreve që po shtrihet mbi Evropën perëndimore dhe qendrore, ditëve të ardhshme do të shtrihet edhe mbi rajonin tonë që do të favorizojë me mot...

Pyll në mes të stadiumit – mesazh sensibilizues për mbrojtjen e mjedisit

Artisti zviceran Klaus Littmann ka mbjellë 300 pemë në stadiumin Woerthersee me kapacitet prej 30,000 ulëse në Klagenfurt të Austrisë. Ekspozita “Për...

800 krerë lopë, ministri Çuçi viziton kompleksin blegtoral më të madh në rajon

Ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Bledi Çuçi vizitoi në Lushnje kompleksin më të madh blegtoral me gjedh jo vetëm në vend, por edhe një nga më të...

ASK: Rriten çmimet e konsumit për 0.5 për qind

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar “Indeksin e Harmonizuar të Çmimeve të Konsumit” (IHÇK) për muajin gusht të vitit 2019. Inflacioni mujor...

Shkencëtarët zbulojnë ‘magjinë’ e shegës

Studiuesit zviceranë kanë vërtetuar se antikosidanti tanina që gjenden tek shegë konvertohen në sistemin e tretjes në një kompleks që duket se ngadalëson...

Si të mbillni brokoli vetë në shtëpi – ndiqni hapat e thjeshtë

Brokoli konsiderohet një thesar i mirëfilltë vlerash, vitaminash dhe mineralesh për të cilat trupi ka nevojë çdo ditë. Nëse e rrisni në shtëpi do të keni...

Turqia eksporton mbi 1.2 miliardë dollarë fruta-perime në periudhën janar-gusht 2019

Sipas të dhënave të Shoqatës së Eksportuesve të Detit të Zi Lindor (DKIB), në 8 muajt e kaluar të këtij viti Turqia ka eksportuar në 114 vende të botës 1...

Ministri Çuçi në Divjakë, njihuni me serrën më të madhe që prodhon çdo vit mbi 15 milionë fidane

Serra më e madhe për kultivimin e fidanëve në Ballkanin Perëndimor është në Shqipëri. Ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Bledi Çuçi vizitoi “Lisar...

Ushqimet që nuk duhet t’i ndani nga tavolina juaj

Peshku: përmban acide yndyrore omega-3 në sasi të mëdha. Ato janë të rëndësishme për rregullimin e funksioneve të trurit. Këto acide yndyrore përmirësojnë...

Shumica e njerëzve më tepër pëlqejnë që një robot t’i zëvendësojë në punën e tyre sesa një person

Studime të shumta kanë arritur në përfundim se robotët janë të gatshëm të vjedhin punën nga shumë njerëz. Por sipas një studimi tjetër të përqendruar në...