Search

Category: LAJMET E FUNDIT

Komuna e Ferizajt do të vazhdojë të përkrah bizneset

Drejtori i Drejtorisë së Zhvillimit Ekonomik dhe Turizmit, Zekir Bytyqi, në konferencën e sotme për medie ka bërë ditur projektet e rëndësishme që ka zhvilluar...

Poleni dhe vetitë shëndetësore

Shkenca na mëson se poleni përmban lëndë të shumta që, të kombinuara, e bëjnë atë një ushqim të shëndetshëm plot kalori, e bëjnë një ushqim të plotë....

Hidroponia – risi në bujqësi, të mbjellësh pa tokë

Nuk keni tokë? S’ka problem. Ajo çfarë ju duhet është pak hapësirë, pak ujë dhe në një kohë rekord mund të keni domate, lakra, kastraveca e çfarëdolloj...

Kultivimi i boronicës në Kosovë

Nga parcelat e kultivuara me boronica, nëpërmjet materialit të përgatitur nga gazetari Kron sadiku do të kuptoni më shumë rreth kultivimit të këtyre bimëve.

Njihuni me fermerin nga Vushtrria që kujdeset për 300 krerë drerë

Nuk është e pazakontë që të dëgjosh lidhjen e fortë që njerëzit kanë me kafshët. Gani Imeri është njëri ndër ta, i cili tash e katër vite mban në...

Breshëri dhe shiu i madh dëmtojnë kulturat bujqësore në Krushë të Madhe

Breshëri dhe vërshimi i ujit ka përfshi sot Krushën e Madhe të Rahovecit. Qytetarët kanë njoftuar se uji ka depërtuar në shtëpitë e banorëve, duke u...

Kur duhen konsumuar më shumë fibrat

Dreka, sidomos në qoftë se konsumohet në zyrë, është momenti ku duhet t’i garantoni një ushqim të rëndësishëm organizmit tuaj, sepse do t’ju duhet të...

Boronica e Veriut – pse është superfruti shqiptar më i kërkuar

Boronicat janë të ëmbla, ushqyese dhe shumë të shëndetshme. Këto fruta kaq të vogla i bëjnë kaq mirë trupit dhe mendjes sonë. Antioksidantët që gjenden te...

Bizelet – vlerat dhe përfitimet shëndetësore në organizëm

Funksionojnë si një plotësues Bizelet përmbajnë sasi të madhe të vitaminave të grupit B, por edhe vitaminë A e C. Problemi është se këto vitamina  mund të...

Cilat ushqime preferohen për personat që studiojnë deri natën vonë?

Nga Ajshe Leka Kur kemi parasysh se shumë persona e sidomos studentët rrinë zgjuar deri natën vonë duke studiuar, veçmas në kohën e provimeve, kur rritet edhe...