Search

Category: LAJMET E FUNDIT

22 Prill – Dita Ndërkombëtare e Tokës

Toka po kërkon qartë një thirrje për veprim. Natyra po vuan. Oqeanet po mbushen me plastikë dhe po bëhen më acidike. Nxehtësia e madhe, zjarret dhe përmbytjet,...

Ministri Peci: Sektori i pylltarisë i rëndësishëm për ekonominë e vendit

Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci mbajti takim virtual me përfaqësuesit e Organizatës për Ushqim dhe Agrikulturë të Organizatës...

Shoqata e Bletarëve të Deçanit e shqetësuar me shitjen e mjaltit nga tregtarët

Shoqata e Bletarëve të Deçanit përmes një komunikate ka shprehur shqetësimin në lidhje me shitjen e mjaltit nga tregtarët. Kjo shoqatë njofton se ka marrë...

Vdekja e bletëve dhe zhdukja e tyre

Shuarja masive e kolonive të bletëve po ndodh ne disa vende te ndryshme, jo vetëm në Gjilan, por në tërë Kosovën! Pra, po vazhdon zhdukja dhe vdekja e  kolonive...

Punët në bletari gjatë muajit prill

Nga Nehru Salihu – njohës i bletarisë (Për kushtet klimatike të cilat mbretërojnë në Kosovë dhe viset të cilat kanë kushtet klimatike të ngjashme) Muaji...

Ndodh për herë të parë në 1,200 vjet, lulet e qershisë çelen me herët në Japoni

Pamjet karakteristike të Japonisë në pranverë janë fotografitë me ngjyra rozë, të shkaktuara nga ajo që njihet si “dëbora e petaleve” (sakura snow) që nuk...

Rikthehet i ftohti polar, disa këshilla për fermerët që t’i mbrojnë pemishtet nga ngricat

Duke nisur nga sonte Shqipëria dhe Kosova pritet të përfshihen nga masat e ftohta ajrore me origjinë nga Arktiku, duke sjellë sërish reshje bore dhe ulje të...

Teknologjia, miku i bujqësisë për fermat e qëndrueshme të së ardhmes

Si mund të bëhet bujqësia më eko-miqësore dhe të garantojë një prodhim të shëndetshëm, fitimprurës? Përgjigja qëndron në metodat inovative të prodhimit...

Ekonomitë e reja të Evropës dhe Azisë Qendrore i kthehen rritjes mes zmbrapsjeve të shkaktuara nga pandemia

Ekonomitë e reja dhe në zhvillim në rajonin e Evropës dhe Azisë Qendrore këtë vit pritet të rriten me 3.6 për qind, pasi rimëkëmbja e eksporteve dhe...

Degët e pemëve kthehen në filtra për pastrimin e ujit

Është e mjaftueshme të presësh dhe zhvesh lëkurën e një dege pishe për të përftuar një filtër natyror pastrimi të ujit nga viruset dhe bakteret, sipas një...