Search

Category: Kuzhinë

Si të përgatisni komposto molle në kushte shtëpie

Lëngjet e frutave janë më të mirat kur i shtrydh vetë. Përgatitja e kompostit të mollës në kushte shtëpi është i mirë për shëndetin pasi ky lëng shmang...

Si përgatitet boza

Boza përbëhet nga mielli i misrit, uji, tharmi dhe sheqeri. Nëse sheqeri zëvendësohet me mjaltë, atëherë do të përftohej pije e cila nuk do të jetë vetëm...

Sallatë me arugula, domatet qershi, rrepka dhe e fara kungulli

Ushqimi është ilaçi që vepron më shpejt dhe më i fuqishmi që mund të marrësh për të ndryshuar jetën tënde. Ne e quajmë këtë lëndë ushqyese. Mendoni...

Tavë Elbasani

Anadolli, i cili ka mirëpritur shumë civilizime të ndryshme gjatë historisë, ka një pasuri të jashtëzakonshme historike dhe kulturore. Natyrisht, kjo pasuri ka...

Sallatë me salmon dhe perime

Përbërësit: 500 gr kunguj te vegjël 200 gr fileto salmoni 2 qepe te njoma 1 dege selino 1 tufe borzilok 1 tufe bishta qepesh 1 limon 2 luge pana 1 fete buke franceze...

Supë me makarona shtëpie dhe thjerrëza të gjelbër

Në këtë pjesë të programit tonë “Kuzhina turke” do t’ju përcjellim një nga shijet e veçanta nga kuzhina e pasur turke. Këtë javë do të ndajmë...

Speca të mbushura me oriz dhe rrush frëngu

Gjella, recetën e së cilës do ta ndajmë bashkë me juve e që do ta gatuajmë këtë javë, quhet “Speca të mbushura me oriz dhe rrush frëngu”. Edhe pse...

Sheqerpare me arra

Përbërësit: 3 vezë 2 filxhanë vaj ose butter (unë kam përdorur 1 filxhan vaj 1 filxhan butter) filxhan i kafes 6 lugë sheqer 1 pako pluhur për pjekurinë 1...

Pesë receta me qepë të njoma

Meqë qepa e njomë është e sezonit, emisioni “Në shtëpinë tonë” , sot ju sjell 5 receta të ndryshme sesi të gatuani me këtë produkt. Këto receta na...

Angjinare me kokrra të bathëve

Gjëja e parë që u bie në mend njerëzve kur bëhet fjalë për kuzhinën turke zakonisht është shishqebapi ose doneri. Por, përkundër kësaj kuzhina turke...