Search

Category: KËSHILLA

Kefiri – mësoni të përgatisni pijen e jetëgjatësisë

Kefiri është një nga super ushqimet më të kërkuara të momentit. Me shijen e tij karakteristike, që vjen pak si e athët, ai është i pasur me probiotikët që...

Këshilla për ruajtjen e djathit

Djathi i cilësisë së mirë ka një ngjyrë të verdhë të lehtë. Djathi i mirë ka shumë pak vrima të vogla. Djathi kaçkavall ka një ngjyrë të verdhë të...

Gjashtë mënyra për të përgatitur çajin ndryshe

Për të gjithë ju që konsumoni çaj, më poshtë iu sjellim gjashtë mënyra se si ta përgatisni atë në mënyra të ndryshme. Lexoni recetat e mëposhtme. 1. Çaj...

11 këshilla për zgjedhjen e frutave dhe perimeve më të shijshme kur bëni pazar

Ky artikull do t’ju ndihmojë të zgjedhni më mirë frutat dhe perimet e pjekura dhe të shijshme në supermarkete, veçanërisht nëse preferoni mollë me shkëlqim....

Teknologu: Kujdes kur blini bulmet, rrezik për shumë sëmundje

Sot “Në shtëpinë tonë” do të njihemi me përzgjedhjen në treg të bulmetit, kujdesi që duhet të tregojmë, ruajtja në kushtet e shtëpisë dhe sasia ditore...

Të ngrohtë apo të ftohtë – si duhet ta konsumoni qumështin

Qumështi është burim i shkëlqyer i kalçiumit, kaliumit dhe vitaminës D. Ai i ofron organizmit shumë përfitime shëndetësore. Sigurisht, qumështi është ndër...

Kjo është mënyra më e lehtë për të treguar nëse vezët tuaja janë ‘të vjetra’

Ju mund të jeni duke i hedhur vezë shumë të mira nëse i hiqni ato që kanë mbetur nga një duzinë kur të shikoni datën e shitjes. Ja se si të dini nëse ato...

Këshilla si mund të reduktoni humbjen e vlerave të ushqimeve gjatë gatimit

Ushqimet e shëndetshme mund të përmirësojë nivelin tuaj të shëndetit dhe të energjisë. Por, mënyra se si e gatuani ushqimin, ka rëndësi të madhe në...

Pesë mënyra si ta gatuani qepën dhe disa sekrete për ta përdorur si kurues

Emisioni “Në shtëpinë tonë”, sot solli 5 mënyra se si të gatuani një ndër produktet e stinës, qepën. Kuzhinieri Erion Hajri gatoi: supë me qepë, unaza...

Pesë mënyra si të gatuani lakrën

Emisioni “Në shtëpinë tonë” sjell sot 5 mënyra se si të gatuani një ndër produktet e stinës, lakrën. Shef Enkeleid Dervishi përgatit:  sallatë me...